Janusz Lewczyk
dawniej
tel. 603 099 193

2015-07-03-04 - Wyrypa Beskidzka

Cóż. Chwalić się nie ma za bardzo czym. Owszem zrobiłem przeszło 40km ale częściowo po innej trasie. Jednak towarzystwo, przeżycia i widoki zostaną niezapomniane. Kto wie, może spróbuje w przyszłym roku? Póki co to Junior wrobił mnie w następną eskapadę - Przejscie Dookola Kotliny Jeleniogorskiej. A przecież nie biłem go b1 tr

Ale od początku. Junior postanowił sprawdzić jak jest z moją kondycją i zweryfikować na żywo czy tych tras Wałbrzych-Lutomia lub Kamionki-Wałbrzych przypadkiem nie przejechałem b2. No i zapisał nas na imprezę organizowaną przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich - nocny marsz po Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Dobrze że chociaż dał mi wybór długości trasy. On zdecydował się pójść na 100 km, ja siłą rzeczy na 50: Zwardoń – Ochodzita – Barania GóraWęgierska Górka – Abrahamów – Słowianka – Rysianka - Redykalny Wierch - Chata na Zagroniu. Od zapisu do imprezy było trochę czasu więc zrobiłem kilka 30to-kilometrówek po okolicy.

Dobra. Jest forma. Jedziemy. Wrocław, Katowice - tłum ludzi na dworcu, większość to wyrypowicze. W pociągu zbiórka wpisowego, większość pasażerów zna się z innych imprez. Junior poznaje mnie ze swoimi koleżankami - nazywam je papużkami, o czym dalej, prosząc je o opiekę nade mnąb2. Zwardoń. 01Wysiadamy. Temperatura coś ok. 25 stopni czyli normalka w tym roku. Będzie ciepełko na trasie. Wyciągam swoją mapę - rocznik 1972. No, no. Rzekłbym że to co wg niej powinno być blisko dworca to w rzeczywistości jakoś niewidoczne jest spod niegob2. Zbiórka. Kupa luda. W dodatku sama młodzież. Niektórzy patrzą na mnie jak na potencjalnego nieboszczyka, którego trzeba będzie znieść z góry b2. Dochodzą nowi, którzy dotarli swoimi pojazdami. Junior spotyka znajomych, gadka-szmatka, przedstawia mi m.in. Izabelę. Dziewczyna mi zaimponowała. Ukończyła Rzeźnika. To jest coś. Uczestnicy sprawdzają sprzęt, przebierają się.

Godzina 21sza. Startujemy. Niebieskim w nieznane. Jestem na czele. I zaraz popełniam pierwszy błąd b2. Młodzież narzuciła szybkie tempo a ja zasuwam razem z nią. Mijamy wiadukt nad S1, jakieś zabudowania, kilka małych pagórków, kilka wyższych górek. Pod górę młodzież wyprzedza mnie a z góry ja wyprzedzam młodzież. W jakimś przysiólku pod Ochodzitą zaczynam mieć dość tego tempa. Zalegam na poboczu drogi i regeneruję siły. W międzyczasie obok przechodzi Junior, bez śladu zmęczenia na twarzy. Chwila rozmowy - Junior mówi, że razem z Izką zrobią te 100 km, po czym odchodzą. Nawet jakbym chciał to nie upilnuję. b2

Kilka minut regeneracji pomogło. Ruszam dalej. Asfaltówka u podnóża Ochodzity. Dobrze się idzie. Oglądam się do tyłu. Wyrypowiczów już niewielu ale za to piękny nocny widok na wyższe partie Beskidów, oświetlone światłem księżyca. Widać m. in. schronisko pod Wielką Raczą. Dochodzę do jakiegoś parkingu przy drodze na Koniaków. I tu dołączają następni wyrypowicze, którym uciekł pociąg. Znowu krótki odpoczynek i w trasę. W ciemność i nieznane. Nigdy nie szedłem tą trasą. Jest noc. Czołówka rozświetla wąski pas przede mną. A co wokoło? Nie do końca wiadomo. Las. No i pod nogami na przemian trwa, ziemia, kamienie i drewniane kładki. Tak, to teren źródeł Wisły. Miejscami jest mokro. Cisza. Nie całkiem. Z tyłu słychać papużki b2. Po przeszło godzinie marszu dochodzę do jakiegoś rozdroża. Przerwa. Walę się wprost na glębę i oddaje się konsumpcji. Późna kolacja w lesie. Zrywka i w drogę, do schroniska Przysłop.

Idę. Słyszę jakieś głosy, muzykę i ... źarzące się ślepia kilka metrów przede mną. Kotek. Cywilizacja b2. Ale zanim to trzeba jakoś dojść do tego schroniska. Szlak wije się po lesie. Bładzę. W końcu walę na skróty wychodząc na jakiś murek. Skaczę z niego. I jestem na podwórku przed schroniskiem. Słyszę gwar ale nie wchodzę do niego. Siadam na ławce i znowu posiłek. Krótki. Jest po 24tej. Czas na dalsze dreptania. Kierunek Barania Góra.

wp1Nie powiem. Fajne podejście - 250 m różnicy poziomów. Szlak wiedzie lasem momentami ostro pod górę. Dochodzę na szczyt. Dużo ludzi. Ogniska. Kiełbaski. Na wieżę nie wchodzę. Robię sobie posłanie z kurtki i plecaka i udaję się na zasłużony półgodzinny odpoczynek. Budzę się. O! Papużki też tu już dotarły b2. Brzask. Cykam fotki, łykam trochę kawy i dalej przed siebie. Ostro w dół. Dochodzę do Magurki Wiślańskiej - skrzyżowanie ze szlakiem od Skrzycznego. Dalej. Na Magurce Radziechowskiej krótki popas - zmieniam skarpety, bo te zaczęły źle układać się w butach. W dolinie przed Glinnem natykam się na ... kanapę na poboczu szlaku. Szkoda że taka zniszczona b2. Podchodzę na Glinne. Łatwo już nie jest. Ale mam doping. Z tyłu idą papużki. Boże. Jak one mnie dojdą to zagadają na śmierć b2. Udaje mi się uciec. Na razie. Kilkaset metrów dalej dostrzegam leżący na szlaku biały duży przedmiot. Co jest? Podchodzę. Leży człowiek w białym swetrze. Szturcham go a on mówi - nie budzić, wróciłem z szychty, zachciało mi się wyrypy i tu padłem. Ok. Śpij dalej. Idę. Zaczyna się ostre zejście do Węgierskiej Górki. Idę szybko ale papużki jeszcze szybciej. Dopadły mnie. Zatrzymujemy się na pogaduszki b2. Mówią że za kilka minut dojdzie do nich jeszcze koleżanka, która idzie z Węgierskiej Górki. O nie. Dziewczyny miłe ale... gadatliwe .b2 W nogę. Po drodze wymijam tę koleżankę. Mniej gadatliwa. Zamieniliśmy tylko kilka słów. Wreszie miasteczko.

Wpadam do pierwszego z brzegu sklepu. Kupuję płyny, coś do żarcia i batony. Przy kasie kasjerka mówi że dwie godziny wcześniej miała tu najazd plecakowiczów. Ładnie. Dwie godziny w plecy ale w sumie to nie jest źle. Idę sobie główną ulicą a tu lodziarnia. Skusiłem się. Kawałek dalej piekarnia. Skusiłem się na pączki b2. I jakoś tak zaczyna mi się odechciewać dalszego marszu, zwłaszcza że temperatura zaczęła rosnąć. Nie. Dosyć tej laby. Kierunek Żabnica. Chyba nie do końca wiedziałem co robię. Asfaltówka przez miasteczko. Pod lekką górkę. Nad głową słońce. Temperatura otoczenia zbliża się do 35 stopni. W półtorej godziny przeszedłem 2,5 km. Na poboczu przy łące piękna akacja - odpocznę sobie, 03zregeneruję siły. Padłem i zasnąłem b2. Sen przerywany bo co kilkadzisiąt minut podchodzi jakiś lokals z pytaniem czy żyję. Dzięki za troskę ale ja chcę spać.

Koniec laby. Idę dalej. Podejście na Abrahamów. Nogi chcą a głowa nie. Dzwonię do Juniora - niestety synu ale kończę przygodę po 35 km. On drepcze dalej. No tak. Towarzystwo kobiety. Może nie trzeba było uciekać przed papużkami? b2. Wracam tym samym asfaltowym deptakiem do Węgierskiej Górki. Przynajmniej z góry jest. Zalegam na jakimś skwerze z pomnikiem. Patrzę na niego z ciekawością. Pewnie kolejny JPII. Nie. Toż to premier Buzek w całej okazałości.

Kolejne lody no i zaczyna się kombinowanie jak wrócić do domu lub dotrzeć do Chaty na Zagroniu. Patrzę na swoją mapę - rocznik 1972 - i widzę, że blisko nie jest. Piechotą nie da rady. Idę na dworzec a tam spotykam sympatyczną parę - Katarzyna i Michał, poznaliśmy się na stacji w Zwardoniu. Oni wiedzą co trzeba zrobić. Jedziemy pociągiem do Rajczy a stamtąd na nożkach do Chaty. Wysiadamy w Rajczy, kros przez plebanię - mam nadzieję że nie ma nas na ślubnych fotkach b2 i lekko pod górkę skrótami bez szlaku. Po prawej stronie w dole czerwienią się dachy Ujsoł. Michał zna drogę. Po drodze dyskusja nad ilością gór o nazwie Kiczora. Dochodzimy do Chatki. Patrzę i od razu jestem oczarowany miejscem.

wp1Na wpół murowana chata położona na zboczu góry. Wokół lasy i łąki. Widok w doliny na zachód. Cisza. Teren wokół zagospodarowany. Chata w dobrym stanie. Melduję się u chatkowej. Opłacam pobyt - całe 7 zeta - nic tylko studentem być. Dostaję śpiwór, karimatę i miskę pysznej fasolki. Cóz. Nie znoszę fasolki a ta smakuje mi jak najlepsza czekolada. Siadam na pogawędkę z papużkami - tak dotarły tu przede mną, mijając mnie gdy spałem, i nie na skróty. b2Głowa powoli zaczyna opadać mi na blat. Pamiątkowa fota. Zmęcznie. Pora spać. Ale gdzie? Wybieram wariant traperski. Kawał trawnika, plecak pod głowę, karmimatę pod ... plecy i śpiwór. Przecież na dworzu jest 30ci stopni. I to był dobry wybór. W nocy przebudziłem się a tu widok milionów gwiazd nad głową. Co prawda ranem trochę rosa mnie zmoczyła ale przynajmniej wyspałem się. Nie ja jedyny bo Michał poszedł w moje ślady. Sen miałem twardy.

wp1

Przed 7mą telefon. Junior pyta czy będzie miał gdzie kości złożyć. Oczywiście. Śpiwór jeszcze ciepły b2. Około 8ej pojawia się syn. 100 km zaliczył. Zmęczony, zmarnowany ale doszedł do celu. I mówi. Nie ma co zalegać. Godzina oddechu i idziemy na pociąg do Rajczy razem z kilkoma kolesiami, którzy też zaliczyli setkę. Mają chłopaki zdrowie.

Powrót. Jeden pociąg, drugi pociąg, bus i w domu. PIĘKNA PRZYGODA. Wtedy jeszcze nie przeczuwałem, że być może wkrótce będą kolejne, oczywiście z winy Juniora. b2

X

Bieg Rzeźnika

Bieszczadzki Bieg Rzeźnika to prawdziwe wyzwanie. Uczestnicy pokonują około 80 km w maksymalnie 16 godzin. Trasa Biegu Rzeźnika prowadzi czerwonym bieszczadzkim szlakiem z Komańczy do Ustrzyków Górnych m.in. przez góry Jasło i Fereczata, Smerek oraz połoniny. Suma przewyższeń do prawie 6500 m. W ramach wydarzenia organizowane są także inne biegi: Bieg Rzeźnika Ultra (135km), Rzeźnik na Raty (33km+21km+22km), Rzeźniczek (26km) oraz biegi dla dzieci (Rzeźniczątko).

 

Pomysł na Bieg Rzeźnika narodził się wiele lat temu wśrod wedrujących po Bieszczadach, kiedy to założono się pomiędzy sobą czy uda się zaliczyć bieszczadzki odcinek czerwonego szlaku w jeden dzień. Pierwsze przejście wygrali zawodnicy klubu OTK Rzeźnik, skąd wzięla się nazwa całego przedsięwzięcia.

W biegu bierze udział 1000 zawodników. Biega się parami. Wynika to z tradycji, troski o bezpieczeństwo (partnerzy pomagają sobie na trasie np. w razie kontuzji), oraz dodatkowego utrudnienia, jakim jest walka nie tylko ze swoimi słabościami, ale także ze słabościami partnera czy partnerki. Nalepsi pokonują trasę w czasie poniżej 8 godzin, ale wycięzcami są wszyscy, którym udaje się dotrzeć do Ustrzyków Górnych przed zachodem Słońca.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

X

Wielka Racza

49°24′47,9″N 18°58′07,7″E

Poglądowa panorama ze szczytu - http://www.udeuschle.selfhost.pro

szlak-czerw [czerwony] ze Zwardonia przez Magurę – 4.45 godz, z powrotem 4.15 godz;

szlak-zolty [żółty] z Kolonii – 2 godz, z powrotem 1.15 godz;

szlak-czerw [czerwony] z Przełęczy Przegibek – 3 godz, z powrotem 2.45 godz;

szlak-ziel [zielony] z Oszczadnicy przez chaty na Rači – 2.45 godz, z powrotem 2.15 godz.

Wielka Racza (słow. Veľká Rača, 1236 m n.p.m.) – najwyższy szczyt grupy Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim (na Słowacji są to Beskidy Kysuckie). Znajduje się na głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego, przez który biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny. Na Wielkiej Raczy grzbiet ten zmienia kierunek. Jest jest też zwornikiem dla długiego bocznego grzbietu odchodzącego od jej wierzchołka na zachód (na słowacką stronę). Między trzema grzbietami Wielkiej Raczy są trzy doliny, którymi spływają trzy potoki: Racza, Klubinský potok i Oszczadnica (Oščadnica).

 

Wielka Racza jest całkowicie zalesiona, ale na jej wierzchołku jest trawiasta hala, z której rozciąga się szeroka panorama z charakterystyczną grupą Małej Fatry. Szczyt jest też największą górą Beskidów Kysuckich (słowackiej części Beskidu Żywieckiego) i jednym z najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego. Obserwację widoków ułatwia plaftorma widokowa.

Na szczycie znajduje się schronisko PTTK na Wielkiej Raczy. Poniżej szczytu po stronie słowackiej znajduje się kompleks narciarski (Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica) położony na wysokości 639-1048 m n.p.m

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

X

Schronisko PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą

49°35′46,8″N 18°59′01,3″E

szlak, szlak, szlak od Baraniej Góry,

szlak, szlak od Karolówki,

szlak od Przełęczy Kubalonka.

Położone jest na wysokości 900 m n.p.m. Pierwszy budynek schroniska pochodził jeszcze z końca XIX w. Był to drewniany domek myśliwski arcyksięcia Fryderyka Habsburga, zbudowany w 1897 r. jako baza wypadowa do polowań na głuszce. Budynek został zdewastowany pod koniec I wojny światowej i początkowo pozostawał w dyspozycji Lasów Państwowych. Dopiero po kilku latach został przejęty przez Górnośląski Oddział PTT, który go wyremontował i 15 lipca 1925 r. oddał do użytku turystom.

 

II wojnę światową budynek przetrwał szczęśliwie bez zniszczeń. W 1946 r. został ponownie oddany do użytku. W latach 1973-1979, w związku z nasilającym się ruchem turystycznym, PTTK postawiło nowy, murowany, trzypiętrowy budynek schroniska. W 1985 r. stary, pohabsburski budynek, wyłączony już wcześniej z użytku turystów, rozebrano i przeniesiono do Wisły na ulicę Lipową, gdzie stoi do dziś, jako siedziba PTTK w Wiśle. Schronisko dysponuje obecnie 50 miejscami noclegowymi. Znajduje się tu również bufet, kuchnia i duża stołówka.

 

na postawie: www.wikipedia.pl

Nie powala urodą. Betonowy klocek w środku lasu b3.

X

Barania Góra

49.6114783N, 19.0105356E

Poglądowa panorama ze szczytu - www.udeuschle.selfhost.pro

szlak-czerw [czerwony] Ze schroniska na Przysłopie – 1 h, z powrotem 45 min,

szlak-zolty [żółty] szlak-czarny [czarny] z Kamesznicy – 3 h, z powrotem 2:45 h,

szlak-czerw [czerwony] z Przełęczy Kubalonka przez Stecówkę – 3 h, z powrotem 2:45 h,

szlak-czerw [czerwony] z Węgierskiej Górki – 4:30 h, z powrotem 3:45 h,

szlak-ziel [zielony] ze Skrzycznego – 3:30 h, z powrotem 3:30 h,

szlak-niebieski [niebieski] z Wisły Czarne doliną Białej Wisełki – 2:30 h, z powrotem 2 h,

szlak-niebieski [niebieski] szlak-czerw [czerwony] ze Zwardonia – 6 h (szlak-niebieski [niebieski] do schroniska, później szlak-czerw [czerwony]),

szlak-czarny [czarny] szlak-czerw [czerwony] z Wisły Czarne doliną Czarnej Wisełki 2:30 h, z powrotem 2 h (szlak-czarny [czarny] do schroniska, później szlak-czerw [czerwony]).

Barania Góra (1220 m n.p.m.) – kopulasty szczyt w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma. Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska. Góra leży na granicy powiatów cieszyńskiego i żywieckiego. Szczyt znajduje się na terenie miasta Wisła. Na zachodnich stokach obszar źródliskowy Wisły: tam wypływają potoki źródłowe (Biała i Czarna Wisełka) – teren źródlisk jest chronionym obszarem. Zbocza porośnięte lasami jodłowo-bukowymi z domieszką jesionów, jaworów i świerków; stanowiska sztucznie wprowadzonych limb i kosodrzewiny. Występują wychodnie gruboławicowego piaskowca istebniańskiego.

 

Doskonały punkt widokowy. Dodatkowo na jej szczycie znajduje się ogólnodostępna, stalowa wieża widokowa, oferując panoramę gór trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Widok z niej obejmuje: Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Żywiecki z Babią Górą, Tatry, Góry Choczańskie, Małą Fatrę, Góry Strażowskie, Jaworniki i Beskid Śląsko-Morawski, a przy szczególnie dobrej widoczności nawet Jesioniki należące już do Sudetów.

Na polanie Przysłop pod Baranią Górą (900 m n.p.m.) od 1925 r. działa schronisko turystyczne.

 

na postawie: www.wikipedia.pl

X

Węgierska Górka

49°36′23″N 19°06′55″E

szlak Barania Góra – Magurka Radziechowska – Glinne – Węgierska Górka – Żabnica – Abrahamów – Rysianka (Główny Szlak Beskidzki),

szlak Węgierska Górka – Przełęcz Siodełko – Złatna – dojście do szlaku turystycznego szlak Złatna – Wierch Wisełka pod Baranią Górą (węzeł szlaków).

Wieś gminna w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Węgierska Górka. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego. Miejscowość, położona na zboczach Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego niedaleko Żywca, jest siedzibą gminy Węgierska Górka. Przez Węgierską Górkę przepływa rzeka Soła.

 

Pierwsze wzmianki o Węgierskiej Górce pochodzą z 1477 roku. W 1706 roku Franciszek Wielopolski założył u ujścia Żabnicy do Soły folwark lokowany na gruntach wsi Cięcina i nazwał go Węgierską Górką.

W okresie międzywojennym Węgierska Górka uzyskała status zimowiska. Przepływająca przez wieś Soła nadawała się do kąpieli. Poza tym w Węgierskiej Górce znajdowały się boiska sportowe, korty tenisowe i strzelnica małokalibrowa. Większość obiektów posiadała oświetlenie elektryczne, co ułatwiało organizowanie licznych festynów i dancingów. Szlaki turystyczne prowadziły na Romankę, Baranią Górę i Górę Prusów.

Wokól pozostałości po II wojnie światowej - dobrze zachowane schrony obronne: Waligóra, Wąwóz, Wędrowiec, Włóczęga i Wyrwidąb.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

 do góry 

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2018

Wszelkie prawa zastrzeżone