Janusz Lewczyk
dawniej
tel. 603 099 193

2018.02.18 - Borowa

Jak opisać taką krótką wycieczkę? Wlazłem-zlazłem. Nie. Zbyt proste. I blog do tego niepotrzebny.b1

01Na Borowej byłem pierwszy raz w sierpniu 2015 roku. Wchodziłem szlakiem czerwonym od Podgórza (dzielnica Wałbrzycha). Na górze wygwizdów totalny. Turysta to rzecz unikalna. Słupek z tabliczką i to wszystko. A teraz? Mekka. b1 Wszyscy znajomi już na niej byli - po wybudowaniu wieży widokowej - a ja jeszcze nie. Pora to nadrobić. Ale po kolei.

Wałbrzych-Podgórze. Wyruszyłem spod wiaduktu po godzinie 11tej pomykając żółtym szlakiem. Na drodze trzyma jeszcze lekki mróz. Ślisko. Słońce schowane za chmurami więc nie ma co go roztopić. Pusto. Przy ostatnich zabudowaniach wyprzedza mnie tylko jakaś sportsmenka. Gdzie ci turyści? Którędy oni łażą? Omijam Zamkową Górę i prę do przodu. Słońce przebija się spod chmur. Fota. Borowa oszroniona. Im wyżej tym więcej śniegu i lodu na drodze. Zwłaszcza lodu. No tak. Zachodnie zbocze. Po południu topnieje. Wieczorem zamarza. 03Kilka drzew w poprzek ścieżki. Np. takie jedno. Położyło się akurat tak, że miałem dylemat - nad nim bokiem czy pod nim. b1 Doszedłem do Koziej Przełęczy. Jeżeli chodzi o zasób ludzki to sytuacja zmieniła się diametralnie. Każdą ścieżką idą ludzie. Kurcze. Dokąd Wy tak uderzacie? Głupie pytanie. Wiadomo. Borowa.

Zatrzymałem się i zacząłem kalkulować - jaką drogą ją zdobyć. Żółtym i czerwonym? Na końcu jest bardzo stromo i zapewne ślisko, bo wielu tamtędy depcze. Podejść dróżką do czerwonego od Podgórza? Daleko. No i wymyśliłem. Na skróty. Skierowałem się w stronę wydeptanego podejścia - chyba tamtędy szli uczestnicy Żylety, gdy wtem idący drogą, na oko mój rowieśnik, odezwał się do mnie. Panie. Tu jest bardzo stromo. Nie dasz pan rady. O żesz Ty. Trochę mnie rozśmieszył. Myślę. No zobaczymy - jak już zacznę włazić to odwrotu nie ma. Mocno w górę, w skrajnym przypadku zjazd na byle czym czyli na czterech literach. Zacząłem wspinaczkę. Faktycznie stromo. Równolegle ze mną zasuwa dwójka dzieci, goniąc mamuśkę. Chłopak ambitny. Młodsza dziewczynka bez ochoty na wejście. Płacz i zgrzytanie zębów. Chłopak mobilizuje ją jak tylko może. Nawet mnie zdarzyło się podać jej kijek bo zjeżdżała już w dół. 15Dużo tego podchodzenia. Taka lokalna konkurencja Waligóry tylko trzykrotnie dłuższa. W końcu szczyt. A na nim to cudo czyli wieża widokowa. Reszta trywialna czyli jakaś wiata, miejsce na ognisko, kupa luda i lokalny cwaniaczek, który postanowł zaszpanować terenówką i wwiózł swoją laskę (może pierwszy razb1 ) na szczyt.

Chwila wytchnienia i podreptałem krętymi schodkami na górę wieży. 04Widok z góry - szał. Szkoda tylko, że pogoda była nie najlepsza i chmury ograniczały horyzont. G. Sowie jak na dłoni, Kamienne również. W dali majaczy się pasmo Karkonoszy. Wałbrzch w całej okazałości obok zdegradowanego Chełmca. Na pólnocy widoczny Strzegom, Żarów i Świdnica. Ale już Śleży nie widać. Za chmurami. Myślę że przy dobrej widoczności dostrzegalny byłby Wrocław. No przynajmniej Sky Tower. Wyciągnąłem lornetkę i dokładniej przeglądnąłem okolicę. Warto było tu wejść.05 W linku zarys panoramy z wieży.

Pora schodzić. Czerwonym stromo jak diabli. Wybieram drogę. Trochę lepiej. Południowy stok. Słońce nieśmiało ogrzewa go. Po wyjściu z lasu błoto straszne. Czy nazwa Borowa pochodzi od boru czyli gęstego lasu czy może od kąpieli borowinowych czyli błotnych?b1 Skręcam na niebieski i idę drogą wzdłuż góry. Ludzi coraz więcej. Na drodze pięknie ubity śnieg. Dzieci śmigają sankami. Kilkanaście minut marszu i dochodzę z powrotem na Kozią Przełecz aby zejść żółtym szlakiem na Podgórze - tym razem drzewko leżące w poprzek szlaku wziąłem górą.

Pięknie było. W następną niedzielę pewnie jakaś następna górka. Trzeba trenować bo w perspektywie nie takie trasy i pagórki ale o tym później, jak wszystko będzie dograne - Junior już ręce zaciera a Juniorowa zastanawia się zapewne czy mi na starość nie odbiło.b1

 

Galeria fotek z Gór Wałbrzyskich

X

Mekka

21.4209764N, 39.8270872E

Arab. مكة, Makka – miasto w zachodniej części Arabii Saudyjskiej, w krainie Hidżaz, u podnóża gór Dżabal al-Hidżaz, siedziba administracyjna prowincji Mekka. W 2010 roku liczyło ok. 1,5 mln mieszkańców.

Centrum religijne islamu i najświętsze miasto muzułmanów, dostępne tylko dla wyznawców tej religii. Według wyznawców islamu miejsce urodzenia Mahometa (w 571) oraz miejsce objawienia sur mekkańskich. Od powrotu proroka z Medyny w 630, cel pielgrzymek wszystkich muzułmanów z całego świata. Zarządzana przez członków rodziny kalifa Alego (Alidów), od 960 noszących tytuł szarifów. Szarifowie Mekki zachowywali niezależność od kalifatu, którą zdołali utrzymać także po włączeniu Mekki w skład imperium osmańskiego (1517). Od 1924 należy do Arabii Saudyjskiej.

 

W znaczeniu przenośnym mekka oznacza miejsce o szczególnie dogodnych warunkach do rozwoju jakichś zainteresowań, przyciągające szeregi miłośników, hobbystów i znawców jakiejś dziedziny.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

X

Zamkowa Góra

50.7351289N, 16.2924300E

Niem. Schlossberg, Schloss-Berg, 618 m n.p.m. – szczyt w Sudetach Środkowych, w Górach Wałbrzyskich. Szczyt położony jest w południowo-wschodniej części Gór Wałbrzyskich, w masywie Rybnickiego Grzbietu, na południe od dzielnicy Wałbrzycha Podgórze. Poniżej szczytu po północno-zachodniej stronie płynie Pełcznica. Wzniesienie zbudowane ze skał wylewnych - permskich melafirów, w kształcie stożka o stromych zboczach z wyraźnie zaznaczoną płaską powierzchnią szczytową. Na szczycie znajdują się ruiny średniowiecznego zamku obronnego Nowy Dwór. Wzniesienie w całości jest porośnięte lasem bukowym regla dolnego. Przez szczyt prowadzi szlak turystyczny żółty.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

X

Waligóra

50°41′N 16°17′E

Na szczyt Waligóry prowadzą dwa szlaki:

szlak pieszy, od Przełęczy Trzech Dolin do Sokołowska przez ruiny zamku Radosno,

szlak odgałęzienie górskiego szlaku rowerowego z Głuszycy przez Radosną do Przełęczy Trzech Dolin (wyznakowany w 2004 roku przez gminę Głuszyca).

U podnóża góry przebiegają szlaki:

szlak pieszy, od Przeł. Trzech Dolin do Sokołowska przez Suchawę,

szlak górski szlak rowerowy wokół Głuszycy (wyznakowany w 2004 roku przez gminę Głuszyca).

Waligóra niem. Heidelberg - 936 m n.p.m. – najwyższy szczyt Gór Suchych i całych Gór Kamiennych, jedna z najwyższych gór Sudetów Środkowych. Masyw góry tworzy wydłużony kilkusetmetrowej długości grzbiet z łagodnym zboczem południowym i bardzo stromymi pozostałymi. Północne zbocze opada bardzo ostro ku Przełęczy Trzech Dolin, na której znajduje się schronisko Andrzejówka. Góra zbudowana jest z permskich porfirów kwarcowych. Zbocza porasta mieszany las bukowo-świerkowy, przerzedzony w wyniku klęski ekologicznej. Należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich.

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

Wejście na szczyt szlakiem od schroniska wymaga sporego wysiłku a zejście z niej tym szlakiem, graniczy z utratą zdrowego rozsądku. Schodzenia zimą nie wyobrażam sobie b1

 do góry 

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2018

Wszelkie prawa zastrzeżone