Janusz Lewczyk
dawniej
tel. 603 099 193

Janowice Wielkie (niem. Jannowitz)

50°52′43″N 15°55′16″E

Szlaki turystyki pieszej biegnące przez Janowice Wielkie:

szlak - fragment Europejskiego Szlaku Długodystansowego, na mapach oznaczony jako E3. Jest elementem międzynarodowego układu szlaków turystycznych. Prowadzi z Janowic Wielkich dalej do Trzcińska przez Husyckie Skały, Schronisko PTTK „Szwajcarka”, Karpnicką Przełęcz, koło Starościńskich Skał, skały Pieca, Skalnego Mostu, Skalne Bramy, przez Polanę Mniszkowską, Mały Wołek, Wołek, Skalnik, Czarnów (schronisko „Czartak”), okolice Szarych Skał, Pisarzowice do Kamiennej Góry, czas przejścia ok. 10 h, w drugą stronę ok. 8 h.

szlak - fragment Szlaku Zamków Piastowskich. Prowadzi z Wojanowa (obok Pałacu Wojanów-Bobrów), przez Husyckie Skały, schronisko „Szwajcarka”, skały Krowiarki, Zamek Bolczów, do zespołu pałacowego w Janowicach Wielkich. Czas przejścia 3 h 45 min. godz., w drugą stronę 3 h 15 min. Po minięciu Janowic szlak biegnie w kierunku góry Turzec, następnie do Zamku Niesytno i zamku w Bolkowie.

szlak - biegnie z Janowic Wielkich, przez Przełęcz Karpnicką do schroniska „Szwajcarka”, dalej przez Husyckie Skały do Sokolika. Czas przejścia około 45 min.

szlak - prowadzi z Kamiennej Góry, przechodzi obok kaplicy grobowej Schaffgotschów, przez Wielką Kopę (punkt widokowy), Przełęcz Rędzińską, Wołek (punkt widokowy), Polanę Mniszkowską, skały Ścianki, skały Krowiarki, do Janowic Wielkich. Czas przejścia około 5 h 30 min,

szlak - biegnie od Zamku Bolczów poprzez skały Strażnica, Głaziska Janowickie do Skalnych Bram. Czas około 15 min.

szlak - od schroniska „Szwajcarka”, obok Husyckich Skał, skały Słoń, na Krzyżną Górę (punkt widokowy).

Wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Janowice Wielkie, nad Bobrem, na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich.

 

Miejscowość posiada charakter osiedla letniskowego. Janowice Wielkie wraz z Trzcińskiem, dzięki położeniu na linii Wrocław – Jelenia Góra, są najpopularniejszymi punktami wyjściowymi w Rudawy Janowickie (Rudawski Park Krajobrazowy), w tym na należący do Korony Gór Polski – Skalnik (945 m n.p.m.) oraz w Góry Sokole. Z Janowic wiedzie też trasa na kolejny szczyt należący do Korony Gór Polski - Skopiec (724 m n.p.m.). Janowice Wielkie są też punktem wyjściowym na najwyższy szczyt Gór Ołowianych – Turzec (690 m n.p.m.; wzdłuż Janowickiego Przełomu, poprzez starą drogę górniczą obok XVII-XIX w. sztolni); do skalnego miasta – Starościńskich Skał (718 m n.p.m.) i do największej w rejonie Kotliny Jelenogórskiej jaskini (długości 36 m) w głaziskach Fajki (600 m n.p.m.).

 

Na podstawie: www.wikipedia.pl

 do góry 

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2018

Wszelkie prawa zastrzeżone