Janusz Lewczyk
dawniej
tel. 603 099 193

Salamandra plamista

Salamandra plamista (Salamandra salamandra) to charakterystycznie ubarwiony płaz europejski, występujący także w Polsce (największy w Polsce), z jaskrawożółtymi, rzadziej pomarańczowymi, brązowymi lub białawymi plamami na całym ciele. Każdy osobnik ma inne ubarwienie (kształt plam). Skóra zawiera liczne, silne gruczoły jadowe.

 

Zamieszkuje prawie całą Europę. W Polsce można ją spotkać w Sudetach i Tatrach. Zasiedla górskie lasy,wyżyny, bardzo rzadko tereny na nizinach. Zwykle występuje do wysokości 2000 m n.p.m.

Salamandra plamista jest aktywna nocą, w dzień można ją zobaczyć w deszczowe dni. Prowadzi naziemny i lądowy tryb życia. Porusza się niezdarnie. Od swojej kryjówki oddala się zaledwie na kilka metrów. Potrafi wydawać ciche piski. W centralnych rejonach Europy zapada w sen zimowy.

Zjada ślimaki, dżdżownice, owady, wije, chrząszcze.

Gody salamandry plamiste mają w czerwcu, także we wrześniu na lądzie. Salamandra jest jajożyworodna lub żyworodna, zależnie od klimatu. Dojrzałość płciową osiągają po 2-5 latach.

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem i jest pod całkowitą ochroną gatunkową w naszym kraju.

 

Ciekawostka - w ludowych przesądach salamandra była odporna na ogień, a nawet potrafiła gasić pożar. Alchemicy próbowali jej używać do pozyskiwania złota.

 

Na podstawie www.medianauka.pl/

 do góry 

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2018

Wszelkie prawa zastrzeżone