332.53 - Góry Bystrzyckie

Spalona

szlaki turystyczne

Szlaki narciarskie:

- czarny - Mała Jagodna 12 km, Duża Jagodna 14 km, Sudecka 15 km. Różnica wzniesień 800 - 977 m.n.p.m. Główne trasy w Górach Bystrzyckich w rejonie Spalonej. Pętle urozmaicone w swoim przebiegu, rozciągają się z nich widoki na Masyw Śnieżnika po stronie wschodniej i Gór Orlickich po stronie zachodniej.

- czerwony 4,6 km, różnica wzniesień 800-877 m.n.p.m. Podstawowa pętla w pobliżu polan biegowych i parkingów, najkrótsza, jednak trudniejsza od pętli zielonej. Prowadzi przez leśne drogi i ścieżki, na trasie nieduże podejścia i zjazdy, brak większych przewyższeń.

- zielony 6,0 km, różnica wzniesień 800 - 840 m.n.p.m. Druga pętla pod względem długości, jednak łatwiejsza od pętli czerwonej. Bardzo łagodna, delikatne podejścia oraz zjazdy, idealna dla początkujących.

- niebieski 7,0 km, różnica wzniesień 660 - 830 m.n.p.m. Długa trasa prowadząca leśnymi drogami do Mostowic, gdzie można przekroczyć granicę i kontynuować bieganie na trasach przygotowanych przez partnerów programu - Orlickie Zahori.

Szlaki piesze:

nieb [niebieski] - Międzylesie - Spalona - Duszniki-Zdrój

zol [żółty] - Przełęcz nad Porębą - Spalona - Mostowice

ziel [zielony] - Bystrzyca Kłodzka - Spalona - Huta

czerw [czerwony] - Lasówka - Spalona - Długopole-Zdrój

strona www

ciekawe linki

Spalona (niem. Brand) – wieś w Polsce w Górach Bystrzyckich, na północ od Przełęcz Spalona i drogi wojewódzkiej nr 389, w dolinach potoków Szklarnik i Mała Bystrzyca na wysokości około 680–810 m n.p.m.

Spalona została założona przypuszczalnie w XVI wieku na terenie dóbr królewskich, chociaż źródła informują o tym, że już w XIV wieku istniała na tym terenie kopalnia rudy żelaza, przetwarzanej w kuźnicy w Młotach. W XVI i na początku XVII wieku w miejscowości funkcjonowała huta szkła, która później została zniszczona w pożarze. W roku 1717 mistrz szklarski Wolf Preussner odbudował tutejszą hutę szkła. W 1741 roku Spalona została zakupiona przez magistrat Bystrzycy i od tego czasu zaznacza się wyraźny rozwój wsi. W 1840 roku były tu 34 domy, w tym: młyn wodny i 2 gorzelnie. W roku 1864 zbudowano nową drogę prowadzącą do Mostowic, a na Przełęczy Spalona powstała gospoda Hartmanna. W roku 1927 gospoda została przejęta przez Kłodzkie Towarzystwo Górskie i przekształcona w schronisko. Po 1945 roku Spalona znacznie wyludniła się. W latach międzywojennych wieś stała się letniskiem, a w 1938 roku w jej sąsiedztwie zbudowano Autostradę Sudecką. Obecnie Spalona jest miejscowością rolniczo-letniskową, w 1978 roku było tu 13 gospodarstw rolnych.

We wsi znajduje się schronisko turystyczne PTTK Jagodna oraz wyciąg narciarski. Na Przełęczy Spalona znajduje się skrzyżowanie znakowanych szlaków turystycznych.

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2019

Wszelkie prawa zastrzeżone