332.53 - Góry Bystrzyckie

Huta

szlaki turystyczne

ziel [zielony] - Stara Łomnica - Huta - Młoty - Spalona - Schronisko PTTK „Jagodna” - Bystrzyca Kłodzka

zol [żółty] - Szklary-Samborowice - Jagielno - Przeworno - Gromnik - Biały Kościół – Żelowice – Ostra Góra – Niemcza - Gilów - Piława Dolna - Góra Parkowa - Bielawa - Kalenica - Nowa Ruda - Sarny - Tłumaczów - Radków - Skalne Wrota - Pasterka - Karłów - Lisia Przełęcz - Białe Skały - Skalne Grzyby - Batorówek - Batorów - Skała Józefa - Duszniki-Zdrój - Schronisko PTTK „Pod Muflonem” - Szczytna - Zamek Leśna - Polanica-Zdrój - Przełęcz Sokołowska - Łomnicka Równia - Huta - Zalesie - Stara Bystrzyca - Bystrzyca Kłodzka - Pławnica - Szklary - Igliczna - Międzygórze - Jawor - Przełęcz Puchacza.

panoramka

° Huta

Huta – (niem. Hűttenguth) wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka. Huta to mała wieś leżąca na północno-wschodniej krawędzi wierzchowiny Gór Bystrzyckich, w górnej części doliny potoku Szczawina, na wysokości około 750-810 m n.p.m.

Od połowy XV wieku w miejscu wsi działała huta szkła, ale pierwsza wzmianka o miejscowości Huta pochodzi z 1571 roku, kiedy to stała się ona własnością rodziny Peschke. W XVII wieku wieś została włączona do dóbr gorzanowskich należących do rodziny von Herberstein. W latach 1660-1684 wieś wyludniła się z powodu rozruchów chłopskich, 1789 została ponownie zasiedlona przez właścicieli. Z tego okresu pochodzi obecny układ architektoniczny miejscowości, unikatowy w tym rejonie: 22 domy stoją w równych odstępach po jednej stronie strumienia, po drugiej stronie jest tylko szkoła i leśniczówka. W pobliżu wsi z rozkazu Fryderyka Wilhelma II w latach 1790-1795 wzniesiono Fort Wilhelma. W XIX wieku Hutę przyłączono do Wójtowic, potem stała się kolonią Szczawiny, po II wojnie światowej przez pewien czas była przyłączona do Starej Łomnicy.

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2019

Wszelkie prawa zastrzeżone