332.53 - Góry Bystrzyckie

Poręba

szlaki turystyczne

nieb [niebieski] - Międzylesie - Przełęcz Spalona

Poręba – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka. Łańcuchowa wieś o długości ponad 3 km leżąca na południowy wschód od Bystrzycy Kłodzkiej, w dolinie Porębnika, na wysokości około 440-670 m n.p.m. Górna część wsi sięga Przełęczy nad Porębą leżącej w grzbiecie Gór Bystrzyckich.

Pierwsza wzmianka o Porębie pochodzi z 1360 roku, wieś figuruje tam pod nazwą Lichtenvalde. W 1684 miejscowość weszła w skład dóbr międzyleskich rodziny von Althannów. Pod koniec XVIII wieku Poręba składała się z dwóch części: dworskiej i wolnego sołectwa. W 1839 część dworska została kupiona przez Marianne Orańską. Była to wtedy dobrze rozwinięta wieś w której funkcjonowały: szkoła katolicka, pięć młynów wodnych, olejarnia i gorzelnia, mieszkańcy miejscowości oprócz rolnictwa zajmowali się tkactwem i hodowlą wołów W drugiej połowie XIX wieku powstał tu tartak i kilka gospód, z których korzystali kuracjusze z pobliskiego Długopola-Zdroju. Po 1945 roku Poręba pozostała wsią rolniczą, przy czym liczba ludności uległa częściowemu zmniejszeniu. W 1978 roku było tu 61 gospodarstw rolnych.

Zabytki:
- kościół parafialny pw. św. Sebastiana, z pierwszej połowy XVIII wieku.
- stary kamienny krzyż o krótkich ramionach, położony niedaleko kościoła, w jego dolnej części jest wykuty miecz. Krzyż określany jest często jako tzw. krzyż pokutny co nie ma oparcia w żadnych dowodach ani badaniach, a jest oparte jedynie na nieuprawnionym założeniu, że wszystkie stare kamienne krzyże monolitowe, o których nic nie wiadomo, zwłaszcza te z rytami broni, są krzyżami pokutnymi, chociaż w rzeczywistości powód fundacji takiego krzyża może być różnoraki, tak jak każdego innego krzyża.

Około 500 m poniżej kościoła, po północnej stronie drogi rośnie pomnikowy cis pospolity o obwodzie pnia około 210 cm.

JANUSZ LEWCZYK

Świdnica

tel. 603 099 193

e-mail: janusz.lewczyk@infomix.com.pl

© Janusz Lewczyk (d. INFOMIX) 1999-2019

Wszelkie prawa zastrzeżone