przewodnik sudecki, sudety, góry, wałbrzyskie, kamienne, blog turystyczny, schroniska czynne i dawne, turystyka, turystyka górska, wędrówka piesza, szlak turystyczny, ciekawostki, flora Sudetów, izery, rudawy, praca, blog, karkonosze, wieże widokowe, platformy widokowe, panorama, ludzie, legenda, legendy, mit, baza, bazy danych, kalendarium, wydarzenia, słowniczek terminów

2017.07.16 - Karkonosze po raz n-ty

   

 objaśnienie ikon i skrótów:

m - charakterystyczne miejsce, postać lub wydarzenie, w - wieża lub punkt widokowy, f - przedstawiciel sudeckiej flory, c - ciekawostka związana z miejscem, t - termin do objaśnienia, s - schronisko lub chatka obecne(a) lub byłe(a), a - atrakcja turystyczna

s - schroniska czynne, s- - schroniska nieistniejące, ch - chatki czynne, ch- - chatki nieistniejące

objaśnienie

mapy z różnych źródeł

strona internetowa

statystyki GUS

szlaki turystyczne

najciekawsze fotografie

najciekawsze wideo

ciekawe odnośniki do stron internetowych

literatura i artykuły prasowe

legendy związane z miejscem

ciekawostki

wieze i punkty widokowe

schroniska (chatki) istniejące lub byłe

poglądowe panoramki

aktualna i prognozowana pogoda

aktrakcje turystyczne

położenie na mapie wewnętrznej

położenie na mapie zewnętrznej

moje uwagi

powiązania z innymi pozycjami

miejsca, ludzie, wydarzenia w promieniu 15 km

filtrowanie informacji

pobranie pliku

  Ciutkę dreptania było. Nie powiem - link. Ale dałem swobodnie radę, w przeciwieństwie do pewnego jegomościa wyprzedzonego w drodze powrotnej na Czarnym Grzbiecie, z którym za chwil kilka, miałem zabawną konwersację. Gdy zatrzymałem się przed stromym zejściem do Jelenki, rzucił zaczepnie - myślałem że już pan doszedł do Przeł. Okraj a pan tu sobie odpoczywasz.

  01

  Z zielonego szlaku

  Odpowiadam - nie jestem już młody i czasami się męczę. Gościu połknął haczyk i mówi - panie ja już pół wieku w tym roku skończyłem. Odrzekłem mu że mogę Go po piwo wysłać bo ja jeszcze dychę dokładam. Ciutkę go zatkało ale chciał by jego było na wierzchu, więc rzecze - ja idę od Przeł. Okraj poprzez Śnieżkę i z powrotem. Nie powiem.

  01

  Widok na Czarny Grzbiet

  Zaimponował mi ale mu dorzuciłem - świetnie, taką samą trasę zrobiłem z tym, że po drodze zahaczyłem o Kowarski Grzbiet, który mu jednocześnie pokazałem a także zielony szlaczek idący trawersem. Minę miał bezcenną, po czym szybko zakończył konwersację b1.
  Wg mapy powinien dojść do żółtego od Pecu. Niestety. Albo ja jestem topograficznie mało kumaty albo nie ma go tam, gdzie powinien być. Drugi raz już mi się to zdarzyło. Pomykam wg tyczek i wychodzę na ten zatłoczony Czarny Grzbiet, przechodząc przez lokalne srajdołki.
  Ciekawostką jest sprzeczność map z rzeczywistym przebiegiem zielonego szlaku, trawersującego Czarny Grzbiet. Mapa swoje a szlak swoje.

  01

  Piwopójb4 Jelenka

  Ale zanim się to zdarzyło wpadłem do Jelenki na browara - ciemnego, pysznego. Zaspokoiłem pragnienie. Wyszedłem ze schroniska i zaczęło lać. Powrót i czekanie na poprawę pogody. Niestety. Niebo zaciągnięte. Rezygnuję z trasy. Zarzuciłem pelerynę na grzbiet, zszedłem jakieś 50 m w dół i nagle deszcz się skończył, wyszło słońce czyli pogoda jak to w górach - nieprzewidywalna i zmienna. W tył zwrot, peleryna do plecaka i powrót na trasę.