przewodnik sudecki, sudety, góry, wałbrzyskie, kamienne, blog turystyczny, schroniska czynne i dawne, turystyka, turystyka górska, wędrówka piesza, szlak turystyczny, ciekawostki, flora Sudetów, izery, rudawy, praca, blog, karkonosze, wieże widokowe, platformy widokowe, panorama, ludzie, legenda, legendy, mit, baza, bazy danych, kalendarium, wydarzenia, słowniczek terminów

głowienka

  •    
  •    

 ciekawe linki

 

 

Rodzina: jasnotowate

Okres kwitnienia:   V  VI  VII  VIII  IX  X

 

Rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Obejmuje około 7–8 gatunków. Występują w Europie, Azji i północnej Afryce. Z czterech gatunków europejskich trzy występują w Polsce: głowienka kremowa, pospolita i wielkokwiatowa. Zasiedlają zarówno siedliska suche i nasłonecznione, jak i wilgotne i cieniste. Głowienka pospolita wykorzystywana była jako roślina lecznicza. Głowienka wielkokwiatowa i niektóre inne gatunki bywają uprawiane jako rośliny ozdobne.

Morfologia

* Pokrój - byliny o płożącej i podnoszącej się łodydze, korzeniącej się w węzłach, osiągające do 60 cm wysokości.
* Liście - ulistnienie naprzeciwległe. Liście bezwonne, pojedyncze, całobrzegie lub pierzasto klapowane.
* Kwiaty - drobne, zebrane po 6 w okółkach gęsto skupionych w szczytowej części pędu, tworzących kłosokształtny kwiatostan. Kielich zrosłodziałkowy, tworzący dwie wargi, z których dolna na trzy krótkie ząbki, a górna dwa dłuższe i węższe. Na rurce kielicha widocznych jest 10 wiązek przewodzących. Korona fioletowoniebieska, biała lub różowa. U nasady zrośnięte płatki tworzą rurkę rozszerzającą się ku gardzieli, zakończoną dwiema wargami. Górna warga kapturkowata, dolna z trzema łatkami, z których środkowa jest większa od bocznych. Cztery pręciki w dwóch parach, z czego dłuższa, dolna para wystaje z rurki korony, ale ukryta jest pod górną wargą. Zalążnia złożona z dwóch owocolistków, dwukomorowa, w każdej komorze z dwoma zalążkami. Szyjka słupka pojedyncza, z dwudzielnym znamieniem o równych ramionach.
* Owoce - czterodzielne rozłupnie, rozpadające się na cztery pojedyncze rozłupki.

 

źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Głowienka_(roślina)