terminologia->geologia: Sudety

Granit strzegomski

   

Strona ma charakter informacyjny. Czytelnik wykorzystuje opublikowane informacje na własną odpowiedzialność. Ich kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie lub inne podobne wykorzystywanie nie wymaga zgody autora. Autor nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w linkach lub załączonych wydawnictwach.

 

 objaśnienie ikon i skrótów:

m - charakterystyczne miejsce, postać lub wydarzenie, w - wieża lub punkt widokowy, f - przedstawiciel sudeckiej flory, c - ciekawostka związana z miejscem, t - termin do objaśnienia, s - schronisko lub chatka obecne(a) lub byłe(a), a - atrakcja turystyczna

s - schroniska czynne, s- - schroniska nieistniejące, ch - chatki czynne, ch- - chatki nieistniejące

objaśnienie

mapy z różnych źródeł

strona internetowa

statystyki GUS

szlaki turystyczne

najciekawsze fotografie

najciekawsze wideo

ciekawe odnośniki do stron internetowych

literatura i artykuły prasowe

legendy związane z miejscem

ciekawostki

wieze i punkty widokowe

schroniska (chatki) istniejące lub byłe

poglądowe panoramki

aktualna i prognozowana pogoda

aktrakcje turystyczne

położenie na mapie wewnętrznej

położenie na mapie zewnętrznej

moje uwagi

powiązania z innymi pozycjami

miejsca, ludzie, wydarzenia w promieniu 15 km

filtrowanie informacji

pobranie pliku

 

Granit strzegomski – potoczna nazwa głównej skały wchodzącej w skład jednostki geologicznej masyw strzegomski (masyw Strzegom-Sobótka) na bloku przedsudeckim (Przedgórzu Sudeckim). Oznacza się barwą jasnoszarą, strukturą jawnokrystaliczną, pełnokrystaliczną, teksturą bezkierunkową. Składa się głównie z plagioklazu, kwarcu, biotytu, rzadziej hornblendy.

Występują w nim liczne ciała pegmatytowe, szliry zbudowane z minerałów ciemnych. Pocięty jest młodszymi żyłami aplitów oraz żyłami kwarcowymi. Słynne są pegmatyty strzegomskie i ich minerały.

Z granitu strzegomskiego zbudowane jest podłoże zachodniej części Przedgórza Sudeckiego – Wzgórz Strzegomskich, Równiny Świdnickiej oraz zachodnich zboczy Masywu Ślęży. Skała ta datowana jest na 280–290 mln lat, powstała w czasie orogenezy waryscyjskiej.

Granity strzegomskie zostały użyte między innymi w poniższych obiektach: Kolumna Zygmunta w Warszawie, Warszawskie pomniki: Żołnierza, Wolności, Lotnika, Krakowskie pomniki: Wyspiańskiego, Grunwaldzki, Wolności, Władysława Jagiełły, Rynek główny w Krakowie, Wrocławiu, Legnicy, Kaliszu, Dworce kolejowe w Katowicach, Zabrzu, Poznaniu, Dworzec Centralny w Warszawie, Port Północny w Gdańsku, Metro w Warszawie, Pałac Kultury i Nauki oraz jego otoczenie w Warszawie, Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa w Warszawie, Plac Piłsudskiego w Warszawie.

 

źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Granit_strzegomski