inne

O Śnieżce

   

Strona ma charakter informacyjny. Czytelnik wykorzystuje opublikowane informacje na własną odpowiedzialność. Ich kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie lub inne podobne wykorzystywanie nie wymaga zgody autora. Autor nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w linkach lub załączonych wydawnictwach.

 

 objaśnienie ikon i skrótów:

m - charakterystyczne miejsce, postać lub wydarzenie, w - wieża lub punkt widokowy, f - przedstawiciel sudeckiej flory, c - ciekawostka związana z miejscem, t - termin do objaśnienia, s - schronisko lub chatka obecne(a) lub byłe(a), a - atrakcja turystyczna

s - schroniska czynne, s- - schroniska nieistniejące, ch - chatki czynne, ch- - chatki nieistniejące

objaśnienie

mapy z różnych źródeł

strona internetowa

statystyki GUS

szlaki turystyczne

najciekawsze fotografie

najciekawsze wideo

ciekawe odnośniki do stron internetowych

literatura i artykuły prasowe

legendy związane z miejscem

ciekawostki

wieze i punkty widokowe

schroniska (chatki) istniejące lub byłe

poglądowe panoramki

aktualna i prognozowana pogoda

aktrakcje turystyczne

położenie na mapie wewnętrznej

położenie na mapie zewnętrznej

moje uwagi

powiązania z innymi pozycjami

miejsca, ludzie, wydarzenia w promieniu 15 km

zamki, dwory i pałace

filtrowanie informacji

pobranie pliku

lista tabelaryczna

  Śnieżka z wyglądu przypomina wulkan, ale nigdy nim nie była. Jest zbudowana z granitu, który wypiętrzył się w tym samym czasie, w którym zderzające się płyty tektoniczne wypchnęły w górę Alpy - orogeneza alpejska. Szczyt tworzą też hornfelsy, czyli skały metamorficzne.

  Śnieżka w najwyższym punkcie mierzy 1603 metry, 29 centymetrów i 6 milimetrów. Miejsce to znajduje się na polskiej części wierzchołka, około 3,5 m od granicy tuż obok kaplicy Świętego Wawrzyńca. Najwyższej położony punkt po czeskiej stronie szczytu jest o 10 centymetrów niższy. W XVI w. jeleniogórski humanista Krzysztof Schilling wyliczył, że Śnieżka ma aż 5500 m wysokości! Ten całkowicie fałszywy pomiar obowiązywał przez ponad 200 lat.

  Klimat Śnieżki przypomina ten, jaki panuje za kołem podbiegunowym. Średnia roczna temperatura na najwyższym szczycie Karkonoszy to zaledwie 0,4 st. C (dla Warszawy jest to 7,7 st. C). Przeciętnie przez 105 dni w roku średnia dobowa wynosi tu poniżej –5 °C. Śnieg leży na Śnieżce od października do maja.

  Na Śnieżce regułą są huraganowe wiatry, które wieją tu przez większą część roku – średnio przez 206 dni prędkość wiatru przekracza tu 15 m/s. Tutejszym rekordem były porywy wiatru dochodzące do 80 m/s, czyli 288 km/h!

  Przez ponad 300 dni w roku na Śnieżce utrzymuje się mgła! Dzięki temu często można tu obserwować rzadko gdzie indziej spotykane zjawiska, takie jak widmo Brockenu i gloria.

  Ponieważ klimat Śnieżki jest tak surowy i wyjątkowy, piętro roślinności alpejskiej zaczyna się tu dużo niżej niż gdzie indziej w tych szerokościach geograficznych.

  Na Śnieżce znajduje się jedno z dwóch w Polsce wysokogórskich obserwatoriów meteorologicznych. Drugie jest na Kasprowym Wierchu w Tatrach.

  Pierwsze obserwatorium na Śnieżce, wybudowane przez Niemców w 1900 roku, było jedną z najdroższych inwestycji w środkowej Europie. Nie istniała wówczas droga dojazdowa na szczyt (zbudowano ją w 1905 roku), więc materiały budowlane trzeba było transportować na plecach tragarzy lub konno. Wydatnie przeszkadzała w tym ekstremalna pogoda.

  Śnieżka to idealne miejsce do obserwacji zmian klimatycznych. Powód? Jej surowy klimat jest niezależny od lokalnych wpływów, a pomiary nieprzerwanie prowadzone są od dawna – od 1880 roku. Na podstawie tych danych badacze z IMGiW obliczyli, że w tym czasie średnie temperatury na Śnieżce wzrosły o ponad 1 st. C.

  Na Śnieżce często można obserwować ognie św. Elma – niewielkie ciche wyładowania elektryczne na krawędziach przedmiotów zapowiadające zbliżającą się burzę.

  W 2009 roku wskutek silnego wiatru załamała się połowa górnego dysku Obserwatorium Wysokogórskiego IMGiW na Śnieżce, która zsunęła się na śnieg. Dysk naprawiono, ale od tego czasu IMGiW zastanawia się, za co wyremontować rozsypujący się budynek.

  Na Śnieżce przez pewien czas działało coś na kształt schroniska. W XIX wieku w kaplicy św. Wawrzyńca turyści mogli zatrzymywać się na odpoczynek i nocleg. Funkcjonowało to do 1847 roku. kilka lat później Friedrich Sommer wybudował prawdziwe schronisko, które jednak spłonęło po zaledwie siedmiu latach. Sommer nie poddał się i po kilku latach prowadził kolejne, w którym funkcjonowała także agencja pocztowa. W 1873 roku wydano tu pierwszą na świecie widokówkę. W 1868 roku po czeskiej stronie szczytu wybudowano schronisko, które funkcjonowało przez ponad 100 lat. Dziś na Śnieżce nie ma możliwości nocowania.

  W 1949 roku po czeskiej stronie powstał wyciąg krzesełkowy, który zdecydowanie zwiększył ruch turystyczny. Dziś jest to najstarszy działający wyciąg w Europie.

  Na szczycie Śnieżki znajduje się najwyżej położony urząd pocztowy w Republice Czeskiej.

  Listonosz Robert Fleiß przez 37 lat codziennie znosił pocztę ze Śnieżki. W czasie swej wieloletniej służby przeszedł trasę równą trzykrotnemu okrążeniu Ziemi, a przesyłki pocztowe, które przeniósł, wypełniłyby 300 wagonów towarowych!