obiekty historyczne

Ruiny radiostacji

   

Strona ma charakter informacyjny. Czytelnik wykorzystuje opublikowane informacje na własną odpowiedzialność. Ich kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie lub inne podobne wykorzystywanie nie wymaga zgody autora. Autor nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w linkach lub załączonych wydawnictwach.

 

 objaśnienie ikon i skrótów:

m - charakterystyczne miejsce, postać lub wydarzenie, w - wieża lub punkt widokowy, f - przedstawiciel sudeckiej flory, c - ciekawostka związana z miejscem, t - termin do objaśnienia, s - schronisko lub chatka obecne(a) lub byłe(a), a - atrakcja turystyczna

s - schroniska czynne, s- - schroniska nieistniejące, ch - chatki czynne, ch- - chatki nieistniejące

objaśnienie

mapy z różnych źródeł

strona internetowa

statystyki GUS

szlaki turystyczne

najciekawsze fotografie

najciekawsze wideo

ciekawe odnośniki do stron internetowych

literatura i artykuły prasowe

legendy związane z miejscem

ciekawostki

wieze i punkty widokowe

schroniska (chatki) istniejące lub byłe

poglądowe panoramki

aktualna i prognozowana pogoda

aktrakcje turystyczne

położenie na mapie wewnętrznej

położenie na mapie zewnętrznej

moje uwagi

powiązania z innymi pozycjami

miejsca, ludzie, wydarzenia w promieniu 15 km

zamki, dwory i pałace

filtrowanie informacji

pobranie pliku

lista tabelaryczna

W Stanisławowie (Pogórze Kaczawskie, gmina Męcinka) na wschód od wzniesienia Rosocha (znajduje się na nim Chatka Marianówka) położone są ruiny poniemieckiej stacji radiowej noszącej kryptonim „Rudiger” (Funksendezentrale – FuSZ 251). Był to element niemieckiego systemu dalekosiężnej łączności radiowej i radiolokacji służb naziemnych Luftwaffe.

Z relacji francuskich jeńców wojennych z komanda 11801 Stalagu VIII A, pracujących w sąsiadującej z nią kopalni hematytu, wynika, że kompleks ten miał też inne przeznaczenie. Ponoć Niemcy prowadzili tu doświadczenia z "paleniem samochodów na odległość".

Od lutego 1945 roku Niemcy zaciekle bronili tego miejsca przed Sowietami. Według niektórych relacji do potyczek z Niemcami dochodziło tutaj nawet w czerwcu 1945 roku! Co się stało ze sprzętem z radiostacji? Został zdemontowany i wywieziony na wschód.

 

źródło:

https://gazetawroclawska.pl/ruiny-hitlerowskiej-radiostacji- ...

W pobliżu w promieniu 15 km: (79)