Jakuszyce

  •    
  •    
  •    
  •    
  •    

szlaki turystyczne

czerw [czerwony] do Chatki Górzystów przez schronisko Orle – czas przejścia około 2 godzin. Ze schroniska Orle można zejść na czeską stronę Gór Izerskich. Można iść dalej szlakiem szlak-niebieski [niebieski] i szlak-czerw [czerwony] do schroniska na Stogu Izerskim – wtedy na wędrówkę trzeba przeznaczyć 4 godziny.

ziel [zielony] do Rozdroża Izerskiego przechodzi w pobliżu Wysokiej Kopy – czas przejścia około 3 godzin. Dalej można dojść do Świeradowa Zdroju.

ziel [zielony] do Szrenickiej Skały tuż pod Szrenicą – czas przejścia około 2,5 godzin. Szlak zielony wiedzie aż do Pielgrzymów pod Wielkim Stawem.

czerw [czerwony] do punktu Harrahov Kemp i dalej w Czeskie Karkonosze – czas przejścia około 1 godziny.

zol [żółty] na Dział Izerski – czas przejścia około 1 godziny.

Krótko po 1945 r. Jakuszec, niem. Jakobsthal – najwyżej położona dzielnica Szklarskiej Poręby położona kilka kilometrów od centrum miejscowości, 800 m od granicy polsko-czeskiej. Przed przystąpieniem Polski do układu z Schengen istniało tu przejście graniczne drogowe i małego ruchu granicznego Jakuszyce – Harrachov oraz na szlaku turystycznym Polana Jakuszycka – Harrachov. Jakuszyce leżą na wysokości 886 m n.p.m. Tutejszy klimat jest porównywalny do klimatu na wysokości 1500 m n.p.m. w Alpach. Przez Jakuszyce przepływa Kamienna, niewielka rzeka dorzecza Odry, dopływ Bobru.
Znajduje się tutaj najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce, leżąca na wyremontowanym w 2010 roku szlaku kolejowym pomiędzy Jelenią Gorą i Harrachovem.

Początek Jakuszycom dała leśniczówka należąca do Schaffgotschów, wokół której powstała później osada pasterzy i drwali. W 1848 przez Jakuszyce przeprowadzono szosę, a w 1902 linię kolejową. W r. 1825 miejscowość wzmiankowano jako Jakobstale, następnie Jakobsthal lub Jakobstal. W 1910 r. mieszkało w Jakuszycach 90, a w 1933 r. 120 mieszkańców. Pod koniec XIX w. projektowano także budowę linii kolejowej ze Szklarskiej Poręby przez Jakuszyce, Orle do nieistniejącej dziś osady Wielka Izera na Izerskiej Łące. Nowe połączenie miało być wykorzystywane przede wszystkim do celów gospodarczych i zwózki drewna, ale też dla obsługi ruchu pasażerskiego. Z uwagi na wysokie ryzyko budowy linii kolejowej na rozległych torfowiskach oraz podmokłych terenach Gór Izerskich od projektu odstąpiono.

W Jakuszycach występuje korzystny klimat do uprawiania sportów zimowych. Na Polanie Jakuszyckiej rozgrywane są zawody w narciarstwie biegowym od 2012 r., Puchar Świata – oraz zawody biathlonowe. Jakuszyce są również węzłem letnich szlaków turystycznych i rowerowych, wykorzystywanym przez turystów przez cały sezon.