inne

Ruchoma szopka panoramiczna

   

Strona ma charakter informacyjny. Czytelnik wykorzystuje opublikowane informacje na własną odpowiedzialność. Ich kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie lub inne podobne wykorzystywanie nie wymaga zgody autora. Autor nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w linkach lub załączonych wydawnictwach.

 

 objaśnienie ikon i skrótów:

m - charakterystyczne miejsce, postać lub wydarzenie, w - wieża lub punkt widokowy, f - przedstawiciel sudeckiej flory, c - ciekawostka związana z miejscem, t - termin do objaśnienia, s - schronisko lub chatka obecne(a) lub byłe(a), a - atrakcja turystyczna

s - schroniska czynne, s- - schroniska nieistniejące, ch - chatki czynne, ch- - chatki nieistniejące

objaśnienie

mapy z różnych źródeł

strona internetowa

statystyki GUS

szlaki turystyczne

najciekawsze fotografie

najciekawsze wideo

ciekawe odnośniki do stron internetowych

literatura i artykuły prasowe

legendy związane z miejscem

ciekawostki

wieze i punkty widokowe

schroniska (chatki) istniejące lub byłe

poglądowe panoramki

aktualna i prognozowana pogoda

aktrakcje turystyczne

położenie na mapie wewnętrznej

położenie na mapie zewnętrznej

moje uwagi

powiązania z innymi pozycjami

miejsca, ludzie, wydarzenia w promieniu 15 km

zamki, dwory i pałace

filtrowanie informacji

pobranie pliku

lista tabelaryczna

W 1970 roku obchodzono 700-lecie pielgrzymowania do Barda, z tej to okazji opiekujący się bazyliką redemptoryści postanowili zbudować ruchomą szopkę. Znajduje się ona pod bazyliką w dawnej krypcie grzebalnej, w której do 1803 roku chowano zakonników. W 1930 roku dokonano ekshumacji zwłok pod przyszłą kotłownię, ale ostatecznie nie umieszczono instalacji i krypta służyła jako magazyn.
W przeszłości w Bardzie istniała szopka. Znajdowała się ona przy drodze do Górskiej Kaplicy, ale uległa zniszczeniu. Obecna szopka nawiązuje do dawnych tradycji, ma także sporo współczesnych elementów. Wśród postaci można dostrzec Jana Pawła II, w powietrzu unosi się samolot, a po torach mknie pociąg. Bardzka szopka była również inspiracją dla Olgi Tokarczuk, aby napisać opowiadanie „Bardo. Szopka”.

 

W pobliżu w promieniu 15 km: (108)