Głuszyca

  •    
  •    
  •    
  •    
  •    
  •    
  •    
  •    
  •    
  •    

szlaki turystyczne

nieb [niebieski] - Głuszyca (stacja kolejowa) - Walim

czar [czarny] Szlak Martyrologii: Głuszyca Górna (stacja kolejowa) - kompleks Osówka - Grządki - Walim - Jugowice

zol [żółty] - Zamek Rogowiec - Głuszyca - kompleks Soboń

strona www

Głuszyca (niem. Nieder Wüstegiersdorf) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie miejsko-wiejskiej Głuszyca, której jest siedzibą, nad rzeką Bystrzycą, w Kotlinie pomiędzy Górami Sowimi a Kamiennymi (Górami Suchymi) w Sudetach Środkowych. Historycznie leży na Dolnym Śląsku. Wedle badań z 31 marca 2011 r. w Głuszycy mieszkały 6872 osoby. W obrębie miasta wyróżniona jest jego część – Zimna (niem. Kaltwasser), której polską nazwę nadano 1 października 1948 roku. Miejscowość stanowiła ośrodek przemysłu włókienniczego, odzieżowego oraz drzewnego.

Przez Głuszycę kursują autobusy komunikacji miejskiej z Wałbrzycha. Przez miasto biegnie również czynna w ruchu pasażerskim linia kolejowa Kłodzko – Wałbrzych, obsługiwana szynobusami przez samorządowe Koleje Dolnośląskie.

W okresie II wojny światowej Głuszyca znajdowała się w rejonie budowy ogromnych podziemnych budowli kompleksu Riese, których przeznaczenia nie ustalono do dziś. Obecna nazwa została administracyjnie zatwierdzona 7 maja 1946.
W miejscowości znajdowała się filia obozu koncentracyjnego Groß-Rosen dla więźniów i robotników przymusowych zatrudnionych w kompleksie Riese.

Wedle rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:
- willa, tzw. pałac fabrykanta powstał w 1894 roku. Pierwotnie otaczało go rozległe założenie ogrodowo – parkowe. Obecnie funkcjonuje jako ogródek jordanowski. Pałac jest budowlą piętrową z narożną okrągłą wieżą i kolumnowym portykiem. Okna budowli zamknięte są półkoliście i prostokątnie w dekoracyjnych opaskach. Silnie zaznaczone są gzymsy piętrowe. Wewnątrz zachowały się resztki wyposażenia m.in. schody, boazerie, lustra i żyrandole. Budowla mieściła zakładowy dom kultury ZPB „Piast”, pałac ślubów i inne instytucje, ul. Grunwaldzka 21
- pałac, obecnie służy jako budynek mieszkalny, późnobarokowy, z k. XVIII w., zbudowany na planie prostokąta, piętrowy, siedmio osiowy, nakryty dachem mansardowym z lukarnami. Naroża boniowane, okna w bogatych opaskach o charakterze dekoracji. Architektoniczny portal z otworem zamkniętym łukiem koszowym, wyżej kartusz herbowy i wygięty gzyms naczółkowy. Najokazalszy budynek w mieście, ul. Grunwaldzka 41, w Głuszycy Górnej
- zajazd „Pod Jeleniem”, drewniano-murowany z 1784 r., przebudowany w poł. XIX w., ul. Grunwaldzka 44, w Głuszycy Górnej
- zabytkowe pałacyki fabrykanckie.

Atrakcje turystyczne:
- zespół sztolni z czasów II wojny światowej
- Podziemne Miasto Głuszyca
- Kompleks Osówka
- węzeł szlaków pieszych do Walimia, Jugowic, ruin zamku Rogowiec i uzdrowiskowej Jedliny-Zdroju
- tereny i wyciągi narciarskie w pobliskiej Łomnicy.
- najwyższe wzniesienia to Włodarz, Waligóra, Soboń, Jedlińska Kopa i Rogowiec.
- zachodnim skrajem Głuszycy przebiega linia kolejowa Wałbrzych – Kłodzko z najdłuższymi w Polsce tunelami zbudowana w połowie XIX w.

Wspólnoty wyznaniowe:
- Parafia Matki Bożej Królowej Polski (dekanat Głuszyca)
- Parafia Chrystusa Króla (dekanat Głuszyca)
- Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy z Salą Królestwa

Osoby związane z Głuszycą:
- Martin Websky (ur. 17 lipca 1824 w Głuszycy, zm. 27 listopada 1886 w Berlinie) – niemiecki mineralog. W Tarnowskich Górach odkrył i opisał minerał, odmianę aragonitu, któremu nadał nazwę tarnowicyt, przez co zdobył sobie pewien rozgłos w świecie nauki.
- Zygmunt Duczyński (ur. 2 czerwca 1951 w Głuszycy, zm. 15 marca 2006 w Szczecinie) – polski reżyser teatru alternatywnego, animator kultury, twórca i dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Kana.
- Marek Mendyk (ur. 18 marca 1961 w Głuszycy) – polski duchowny katolicki, biskup pomocniczy diecezji legnickiej.
- Dorota Świeniewicz (ur. 27 lipca 1972 w Głuszycy) – polska siatkarka, grająca na pozycji przyjmującej.

 

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82uszyca