przewodnik sudecki, sudety, góry, wałbrzyskie, kamienne, blog turystyczny, schroniska czynne i dawne, turystyka, turystyka górska, wędrówka piesza, szlak turystyczny, ciekawostki, flora Sudetów, izery, rudawy, praca, blog, karkonosze, wieże widokowe, platformy widokowe, panorama, ludzie, legenda, legendy, mit, baza, bazy danych, kalendarium, wydarzenia, słowniczek terminów

Kolce

  •    
  •    
  •    
  •    

 szlaki turystyczne

czar [czarny] - Szlak Martyrologii, prowadzący z Jugowic do Głuszycy

Kolce (niem. Dörnhau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Głuszyca, na pograniczu Gór Sowich i Gór Suchych w Sudetach Środkowych. Wieś o długości około 1,2 km, leżaca nad górnym biegiem Bystrzycą, na wysokości około 490-510 m n.p.m. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyły 194 mieszkańców. Są najmniejszą miejscowością gminy Głuszyca.

Kolce powstały najprawdopodobniej w drugiej połowie XVII wieku, pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1764 roku. W 1787 roku wieś była dużym ośrodkiem tkactwa chałupniczego, istniało tam wtedy dziesięć bielników i młyn wodny. W 1825 roku w Kolcach istniało wolne sołectwo, było tam wtedy: 46 domów, 16 warsztatów lniarskich, szkoła ewangelicka i młyn wodny. W 1864 roku w miejscowości były 64 domy, a po upadku tkactwa chałupniczego mieszkańcy znaleźli zatrudnienie w rozwijającym się przemyśle bawełnianym w Głuszycy. Podczas II wojny światowej naziści utworzyli w Kolcach i okolicy obozy pracy, filie Gross Rosen. Po 1945 roku wieś utrzymała swój rolniczy charakter. W 1988 roku było tu 17 gospodarstw rolnych, a mieszkały 223 osoby.

Na zboczach Światowida znajduje się Cmentarz Ofiar Faszyzmu, gdzie w 25 zbiorowych mogiłach pochowano 2000 jeńców, którzy byli zatrudnieni w czasie wojny przy budowie systemu podziemnych sztolni pod kryptonimem Riese w pobliskiej Osówce oraz przy budowie dróg, linii kolejowych oraz w kamieniołomach. W centralnym punkcie cmentarza znajduje się obelisk z tablicą, na której znajduje się napis: „Ludzie ludziom zgotowali ten los - ofiarom faszyzmu mieszkańcy Głuszycy, 1 września 1978”. Słowa te wykute są także w języku hebrajskim, ponieważ na cmentarzu spoczywają również szczątki żydów.

 

źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolce