miejscowości

Zakrze (Kudowa-Zdrój)

   

Strona ma charakter informacyjny. Czytelnik wykorzystuje opublikowane informacje na własną odpowiedzialność. Ich kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie lub inne podobne wykorzystywanie nie wymaga zgody autora. Autor nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w linkach lub załączonych wydawnictwach.

 

 objaśnienie ikon i skrótów:

m - charakterystyczne miejsce, postać lub wydarzenie, w - wieża lub punkt widokowy, f - przedstawiciel sudeckiej flory, c - ciekawostka związana z miejscem, t - termin do objaśnienia, s - schronisko lub chatka obecne(a) lub byłe(a), a - atrakcja turystyczna

s - schroniska czynne, s- - schroniska nieistniejące, ch - chatki czynne, ch- - chatki nieistniejące

objaśnienie

mapy z różnych źródeł

strona internetowa

statystyki GUS

szlaki turystyczne

najciekawsze fotografie

najciekawsze wideo

ciekawe odnośniki do stron internetowych

literatura i artykuły prasowe

legendy związane z miejscem

ciekawostki

wieze i punkty widokowe

schroniska (chatki) istniejące lub byłe

poglądowe panoramki

aktualna i prognozowana pogoda

aktrakcje turystyczne

położenie na mapie wewnętrznej

położenie na mapie zewnętrznej

moje uwagi

powiązania z innymi pozycjami

miejsca, ludzie, wydarzenia w promieniu 15 km

zamki, dwory i pałace

filtrowanie informacji

pobranie pliku

lista tabelaryczna

Zakrze (niem. Sackisch, czes. Žakš) – dawna wieś, obecnie dzielnica Kudowy-Zdroju. Zakrze leży na zachodzie hrabstwa kłodzkiego, dwa kilometry od granicy z Czechami, w Obniżenie Kudowy, na wysokości około 370-390 m n.p.m.. Przez dzielnicę przebiega międzynarodowa droga E67. Sąsiednią miejscowością jest Kudowa-Zdrój na północy, Jerzykowice Wielkie na północnym wschodzie, Jeleniów na południowym wschodzie, Brzozowie na południu i Słone na zachodzie. Przez dzielnicę przepływa rzeka Bystra, która po drugiej stronie granicy łączy się z rzeką Metuje.

Pierwsza wzmianka o Zakrzu pochodzi z 1477 roku, miejscowość figuruje w niej pod czeską nazwą Zakesz. Początkowo wieś należała do państwa homolskiego, następnie została włączona do dóbr jeleniowskich. Mieszkańcy Zakrza zajmowali się głównie tkactwem, a po wybudowaniu przez hrabiego von Mutiusa w sąsiednim Jeleniowie dużej tkalni miejscowość stała się przyfabrycznym osiedlem. Kiedy w roku 1905 zbudowano linię kolejową z Kłodzka do Kudowy, w rejonie dworca powstał hotel i trzy gospody. Po 1945 roku wieś stała się dzielnicą Kudowy-Zdroju. W latach 1944-1945 zlokalizowany był tu jeden z podobozów Groß-Rosen, kobiecy obóz pracy. W 1962 roku do Zakrza dołączono część Jeleniowa z Kudowskimi Zakładami Przemysłu Bawełnianego.

Zabytki
Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest obiekt:
- zespół kościoła par. p.w. św. Katarzyny z XVII wieku - rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Kudowa-Zdrój diecezji świdnickiej - (mapa):
Jest to murowana świątynia została wzniesiona w 1679 roku, natomiast w 1725 roku została wybudowana dzwonnica. Kościół jest jednonawowy i posiada barokowy wystrój. Został zbudowany bez określonego stylu. W latach 1982–1983 świątynia została rozbudowana, ponieważ okazała się za mała dla potrzeb parafii, kościół został wtedy powiększony i połączony ze wspomnianą wyżej dzwonnicą. W ten sposób powierzchnia użytkowa świątyni zwiększyła się niemal dwukrotnie. W 2003 roku został przeprowadzony remont świątyni: zainstalowano ogrzewanie elektryczne, dwa nowe dzwony oraz wykonano remont całej budowli. Przez ostatnie lata zostało wykonanych wiele odnowień i renowacji; np. została położona kostka brukowa wokół świątyni, została zmieniona blacha na dachu kościoła, a także wiele innych prac. Na szczycie ołtarza głównego jest umieszczona mała figurka św. Katarzyny Aleksandryjskiej wykonana przez ludowego rzeźbiarza. Nie można ustalić, kiedy została wykonana, ale na pewno liczy wiele setek lat. Na sklepieniu prezbiterium, w centralnej części, jest umieszczony obraz Chrystusa Króla, po lewej stronie obraz św. Katarzyny Aleksandryjskiej, po prawej obraz św. Wojciecha. Na sklepieniu, w nawie świątyni, znajduje się sześć obrazów przedstawiających sceny z ewangelii. Obrazy te zostały wykonane przez malarza Zbigniewa Mila w 1997 roku. Dookoła kościoła znajduje się 14 obrazów Drogi Krzyżowej. Na chórze są umieszczone organy piszczałkowe o 9 głosach. Z lewej i prawej strony ołtarza znajdują się figury św. Piotra z kluczami do nieba i św. Pawła z mieczem.
- cmentarz przykościelny z około 1860 roku.
Inne zabytki:
- liczne domy mieszkalne z XIX wieku.

 

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakrze_(Kudowa-Zdr%C3%B3j)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw ...

W pobliżu w promieniu 15 km: (87)