muzea, skanseny, wystawy

Skansen Dawnych Sprzętów

   

Strona ma charakter informacyjny. Czytelnik wykorzystuje opublikowane informacje na własną odpowiedzialność. Ich kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie lub inne podobne wykorzystywanie nie wymaga zgody autora. Autor nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w linkach lub załączonych wydawnictwach.

 

 objaśnienie ikon i skrótów:

m - charakterystyczne miejsce, postać lub wydarzenie, w - wieża lub punkt widokowy, f - przedstawiciel sudeckiej flory, c - ciekawostka związana z miejscem, t - termin do objaśnienia, s - schronisko lub chatka obecne(a) lub byłe(a), a - atrakcja turystyczna

s - schroniska czynne, s- - schroniska nieistniejące, ch - chatki czynne, ch- - chatki nieistniejące

objaśnienie

mapy z różnych źródeł

strona internetowa

statystyki GUS

szlaki turystyczne

najciekawsze fotografie

najciekawsze wideo

ciekawe odnośniki do stron internetowych

literatura i artykuły prasowe

legendy związane z miejscem

ciekawostki

wieze i punkty widokowe

schroniska (chatki) istniejące lub byłe

poglądowe panoramki

aktualna i prognozowana pogoda

aktrakcje turystyczne

położenie na mapie wewnętrznej

położenie na mapie zewnętrznej

moje uwagi

powiązania z innymi pozycjami

miejsca, ludzie, wydarzenia w promieniu 15 km

zamki, dwory i pałace

filtrowanie informacji

pobranie pliku

lista tabelaryczna

Prywatne muzeum z siedzibą we wsi Wambierzyce (powiat kłodzki). Placówka jest przedsięwzięciem Mariana Gancarskiego - wieloletniego sołtysa wsi, a jej siedzibą są pomieszczenia gospodarstwa agroturystycznego, prowadzonego przez właściciela.

Historia prezentowanej kolekcji sięga lat 60. XX wieku, kiedy to Marian Garncarski rozpoczął zbieranie poniemieckich sprzętów, znajdujących się w tutejszych gospodarstwach (zabytki techniki, sprzęty codziennego użytku, militaria). W 1978 roku zakupił on podupadające gospodarstwo rolne w Wambierzycach (żeby zdobyć fundusze na zakup, konieczna była sprzedaż większej części zgromadzonej kolekcji), a w 1992 roku podjął decyzję o przekwalifikowaniu gospodarstwa na agroturystykę. Wtedy też rozpoczęło działalność również muzeum.
Aktualnie kolekcja liczy kilkanaście tysięcy eksponatów, z czego większość pochodzi z okresu od XVIII do XX wieku. W jej skład wchodzą zarówno pamiątki poniemieckie, jak i te pochodzące z lat powojennych. Wystawa umieszczona jest w pomieszczeniach dwóch budynków oraz na wolnym powietrzu. W skansenie prezentowane są: zabytki techniki (m.in. ciągnik Ursus C-45, dawne żelazka, radioodbiorniki, telewizory, wyposażenie kużni, maszyny i narzędzia włókiennicze, lampy, narzędzia i maszyny rolnicze), narzędzia rzemieślnicze, meble oraz narzędzia codziennego użytku a także inne przedmioty użytkowe (zabawki, wyposażenie łazenki), przedmioty kultu religijnego, militaria (broń biała i palna, umundurowanie, odznaczenia i odznaki), skamieliny, minerały oraz wykopaliska archeologiczne, numizmaty, pozostałe kolekcje (m.in. kosztowności, ukrytych w słojach w 1945 roku, podków, trofeów łowieckich czy widokówek i zdjęć).

Ponadto na wolnym powietrzu znajdują się rzeźby (najstarsza - śpiącego rycerza - datowana na XVI wiek) oraz dawne płyty nagrobne.

Placówka należy do Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce. Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie. Wstęp jest płatny.

 

źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Skansen_Dawnych_Sprz%C4%99t%C3 ...

W pobliżu w promieniu 15 km: (132)