przewodnik sudecki, sudety, góry, wałbrzyskie, kamienne, blog turystyczny, schroniska czynne i dawne, turystyka, turystyka górska, wędrówka piesza, szlak turystyczny, ciekawostki, flora Sudetów, izery, rudawy, praca, blog, karkonosze, wieże widokowe, platformy widokowe, panorama, ludzie, legenda, legendy, mit, baza, bazy danych, kalendarium, wydarzenia, słowniczek terminów

Spalona

   

 objaśnienie ikon i skrótów:

m - charakterystyczne miejsce, postać lub wydarzenie, w - wieża lub punkt widokowy, f - przedstawiciel sudeckiej flory, c - ciekawostka związana z miejscem, t - termin do objaśnienia, s - schronisko lub chatka obecne(a) lub byłe(a), a - atrakcja turystyczna

s - schroniska czynne, s- - schroniska nieistniejące, ch - chatki czynne, ch- - chatki nieistniejące

objaśnienie

mapy z różnych źródeł

strona internetowa

statystyki GUS

szlaki turystyczne

najciekawsze fotografie

najciekawsze wideo

ciekawe odnośniki do stron internetowych

literatura i artykuły prasowe

legendy związane z miejscem

ciekawostki

wieze i punkty widokowe

schroniska (chatki) istniejące lub byłe

poglądowe panoramki

aktualna i prognozowana pogoda

aktrakcje turystyczne

położenie na mapie wewnętrznej

położenie na mapie zewnętrznej

moje uwagi

powiązania z innymi pozycjami

miejsca, ludzie, wydarzenia w promieniu 15 km

filtrowanie informacji

pobranie pliku

 szlaki turystyczne

  strona www

 ciekawe linki

Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

 

Spalona (niem. Brand) – wieś w Polsce w Górach Bystrzyckich, na północ od Przełęcz Spalona i drogi wojewódzkiej nr 389, w dolinach potoków Szklarnik i Mała Bystrzyca na wysokości około 680–810 m n.p.m.

Spalona została założona przypuszczalnie w XVI wieku na terenie dóbr królewskich, chociaż źródła informują o tym, że już w XIV wieku istniała na tym terenie kopalnia rudy żelaza, przetwarzanej w kuźnicy w Młotach. W XVI i na początku XVII wieku w miejscowości funkcjonowała huta szkła, która później została zniszczona w pożarze. W roku 1717 mistrz szklarski Wolf Preussner odbudował tutejszą hutę szkła. W 1741 roku Spalona została zakupiona przez magistrat Bystrzycy i od tego czasu zaznacza się wyraźny rozwój wsi. W 1840 roku były tu 34 domy, w tym: młyn wodny i 2 gorzelnie. W roku 1864 zbudowano nową drogę prowadzącą do Mostowic, a na Przełęczy Spalona powstała gospoda Hartmanna. W roku 1927 gospoda została przejęta przez Kłodzkie Towarzystwo Górskie i przekształcona w schronisko. Po 1945 roku Spalona znacznie wyludniła się. W latach międzywojennych wieś stała się letniskiem, a w 1938 roku w jej sąsiedztwie zbudowano Autostradę Sudecką. Obecnie Spalona jest miejscowością rolniczo-letniskową, w 1978 roku było tu 13 gospodarstw rolnych.

We wsi znajduje się schronisko turystyczne PTTK Jagodna oraz wyciąg narciarski. Na Przełęczy Spalona znajduje się skrzyżowanie znakowanych szlaków turystycznych.

 

źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Spalona_(powiat_k%C5%82odzki)

Obiekty powiązane: (2)

Wszystkie obiekty w promieniu 15 km: (54)

Atrakcje turystyczne w promieniu 15 km: (19)