przewodnik sudecki, sudety, góry, wałbrzyskie, kamienne, blog turystyczny, schroniska czynne i dawne, turystyka, turystyka górska, wędrówka piesza, szlak turystyczny, ciekawostki, flora Sudetów, izery, rudawy, praca, blog, karkonosze, wieże widokowe, platformy widokowe, panorama, ludzie, legenda, legendy, mit, baza, bazy danych, kalendarium, wydarzenia, słowniczek terminów

Młoty

   

 objaśnienie ikon i skrótów:

m - charakterystyczne miejsce, postać lub wydarzenie, w - wieża lub punkt widokowy, f - przedstawiciel sudeckiej flory, c - ciekawostka związana z miejscem, t - termin do objaśnienia, s - schronisko lub chatka obecne(a) lub byłe(a), a - atrakcja turystyczna

s - schroniska czynne, s- - schroniska nieistniejące, ch - chatki czynne, ch- - chatki nieistniejące

objaśnienie

mapy z różnych źródeł

strona internetowa

statystyki GUS

szlaki turystyczne

najciekawsze fotografie

najciekawsze wideo

ciekawe odnośniki do stron internetowych

literatura i artykuły prasowe

legendy związane z miejscem

ciekawostki

wieze i punkty widokowe

schroniska (chatki) istniejące lub byłe

poglądowe panoramki

aktualna i prognozowana pogoda

aktrakcje turystyczne

położenie na mapie wewnętrznej

położenie na mapie zewnętrznej

moje uwagi

powiązania z innymi pozycjami

miejsca, ludzie, wydarzenia w promieniu 15 km

filtrowanie informacji

pobranie pliku

 szlaki turystyczne

Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

 

Młoty – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka. Młoty to wieś łańcuchowa leżąca w wąskiej dolinie u podnóża Gór Bystrzyckich na zachód od Bystrzycy Kłodzkiej, przy drodze do Lasówki, na wysokości około 460-520 m n.p.m. Przez miejscowość przepływa niewielka rzeka Bystrzyca Łomnicka, dopływ Nysy Kłodzkiej.

Młoty powstały w XVI wieku w związku z eksploatacją i przerobem okolicznych rud żelaza. Do 1684 roku wieś należała do królewszczyzny, a następnie między innymi do rodziny von Althannów. W XVIII wieku Młoty stały się wsią rolniczą, a następnie małym ośrodkiem turystycznym. W 1835 we wsi istniał młyn wodny i tartak, w późniejszym okresie także: kamieniołom piaskowca, wytwórnia kołków szewskich i fabryka gwoździ. W połowie XIX wieku powstała tam również gospoda kilka kolejnych drobnych zakładów przemysłowych. Po roku 1945 ze wszystkich tych zakładów krótko działał jedynie tartak, reszta upadła. Wieś znacznie wyludniła się do czego przyczynił się upadek lokalnego przemysłu i niedostatek gruntów uprawnych. Obecnie młoty są niewielką wsią rolnicza.

W latach siedemdziesiątych w Młotach rozpoczęto budowę elektrowni szczytowo-pompowej. Inwestycja została przerwana w 1982 roku z powodu braku środków i malejącego zapotrzebowania na energię. Nadal istnieją sztolnie mające łączyć dwa zbiorniki z turbinami tłoczącymi wodę.

 

źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/M%C5%82oty_(powiat_k%C5%82odzk ...

Obiekty powiązane: (1)

    miejsca, ludzie, wydarzenia

  •      Spalona

Wszystkie obiekty w promieniu 15 km: (57)

Atrakcje turystyczne w promieniu 15 km: (21)