Szukasz przewodnika po Sudetach? Ze mną poznasz ich urodę i tajemnice ... więcej

Borówkowa - wieża widokowa

szlaki turystyczne

ziel [zielony] - zamek Karpień - Złoty Stok

nieb [niebieski] - ze wsi Travná

czerw [czerwony] - Javorník - Bila Voda

- ścieżka krajoznawcza żółta biegnąca z Jawornika Wielkiego

- ścieżka krajoznawcza czerwona biegnąca - pętlą z i do Lądka-Zdroju

By Jacek Halicki - Praca własna, CC BY-SA 4.0, Link

° pasmo: Góry Złote

° miejsce: Borówkowa

° rok budowy: 2006

° kota [m n.p.m.]: 900.0

° wysokość [m]: 25.4

° wysokość widokowa [m]: 24.0

° dostępność: bez ograniczeń czasowych

° wstęp: bezpłatny

° Widoki m.in. na Góry Rychlebskie, Góry Orlickie, Masyw Śnieżnika, Jesioniki, jeziora Nyskie i Otmuchowskie, zaś przy dobrej pogodzie nawet Karkonosze.

° wirtualna panorama: link

Nowa wieża widokowa, zbudowana na szczycie przez miasto Javornik w 2006 roku. Przymiarki do budowy trwały już od 1998 r., jednak dopiero po wstąpieniu Republiki Czeskiej do UE otworzyły się możliwości sfinansowania budowy ze źródeł zewnętrznych. Fundusze pozyskano z programu na rozwój pogranicza polsko-czeskiego Interreg IIIA. Uroczyste otwarcie nowej wieży odbyło się 7 października 2006 roku. Budowla przypomina wielki walec nakryty stożkowatym daszkiem. Cała konstrukcja jest stalowa i na zewnątrz odeskowana. Ogółem wieża ma 25,4 m wysokości, zaś taras widokowy znajduje się na poziomie 24 m. Przy wejściu znajduje się mały schron dla turystów. Na szczyt wchodzi się po 155 metalowych schodach zamocowanych spiralnie. Na suficie tarasu widokowego namalowana jest specyficzna róża wiatrów – oznaczone są strony świata oraz najważniejsze szczyty, które można dostrzec z wieży.
Zbudowanie nowej wieży znacznie wzmogło tutejszy ruch turystyczny. Wieża znajduje się po czeskiej stronie granicy. Obok znajdziemy bogate zaplecze dla turystów – wiaty, ławy i stoły.
Wieża jest otwarta cały czas. W sezonie turystycznym otwarty jest kiosk gastronomiczny (czynny VII-VIII codziennie; V-VI, IX-X w święta, soboty i niedziele). Najłatwiej dotrzemy tu idąc z Przełęczy Lądeckiej zielonym szlakiem lub z Travnej szlakiem niebieskim.