obiekty historyczne
Strona ma charakter informacyjny. Czytelnik wykorzystuje opublikowane informacje na własną odpowiedzialność. Ich kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie lub inne podobne wykorzystywanie nie wymaga zgody autora. Autor nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w linkach lub załączonych wydawnictwach.
objaśnienie ikon i skrótów:
m - charakterystyczne miejsce, postać lub wydarzenie, w - wieża lub punkt widokowy, f - przedstawiciel sudeckiej flory, c - ciekawostka związana z miejscem, t - termin do objaśnienia, s - schronisko lub chatka obecne(a) lub byłe(a), a - atrakcja turystyczna
s - schroniska czynne, s- - schroniska nieistniejące, ch - chatki czynne, ch- - chatki nieistniejące
objaśnienie
mapy z różnych źródeł
strona internetowa
statystyki GUS
szlaki turystyczne
najciekawsze fotografie
najciekawsze wideo
ciekawe odnośniki do stron internetowych
literatura i artykuły prasowe
legendy związane z miejscem
ciekawostki
wieze i punkty widokowe
schroniska (chatki) istniejące lub byłe
poglądowe panoramki
aktualna i prognozowana pogoda
aktrakcje turystyczne
położenie na mapie wewnętrznej
położenie na mapie zewnętrznej
moje uwagi
powiązania z innymi pozycjami
miejsca, ludzie, wydarzenia w promieniu 15 km
zamki, dwory i pałace
filtrowanie informacji
pobranie pliku
lista tabelaryczna
szlaki turystyczne
fotografie
Tradycje warzenia piwa w Lwówku Śląskim sięgają co najmniej roku 1209, kiedy to Henryk Brodaty nadał miastu przywilej „mili piwnej”. Oprócz mieszczan korzystał z niego także miejscowy zakon joannitów. Ich wyrób nie cieszył się jednak najlepszą opinią – aż do dnia, gdy po mieście rozeszła się wieść, że dotychczasowy cienkusz nabrał nieoczekiwanie znakomitego smaku. Podobno w kadzi utopił się jeden z mnichów. Czy później korzystano z tej przypadkowo odkrytej „receptury”, nie wiadomo. Lwóweckie tradycje piwowarskie podtrzymuje do dziś browar wybudowany pod koniec XIX wieku przez Juliusa Hohberga na dawnych terenach zamkowych.
W 1999 r. podupadającą firmę przejął niemiecki przedsiębiorca, który zmodernizował zakład, zachowując tradycyjne metody produkcji z wykorzystaniem oryginalnych przedwojennych kadzi i otwartych basenów fermentacyjnych. Na efekty nie trzeba było długo czekać – w ciągu następnych lat piwo ze Lwówka zdobyło uznanie największych smakoszy, potwierdzone licznymi nagrodami. Niestety, poza regionem trudno je dostać, dlatego warto odwiedzić działający przy browarze sklep firmowy, w którym można nabyć także pamiątkowe kufle i inne piwne gadżety. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zwiedzenia zakładu.
W podziemiach browaru znajduje się Muzeum Browarnictwa Dolnośląskiego. Muzeum powstało w 2010 roku, przy udziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Na prezentowaną w nim wystawę składają się zbiory, związane z historią browarnictwa zarówno w Lwówku Śląskim, jak i na terenie Dolnego Śląska. Wśród eksponatów znajdują się butelki i zamknięcia z około 40 dolnośląskich browarów, kufle, etykiety, szyldy i skrzynki. Ponadto oglądać można lodówkę do schładzania piwa z 1905 roku oraz beczkę ze stali nierdzewnej, wykonaną dla lwóweckiego browaru przez zakłady Kruppa w 1935 roku.
Integralną częścią zwiedzania muzeum jest możliwość obejrzenia procesu warzenia piwa w browarze. Trasa wiedzie przez warzelnię piwa, leżakownię i rozlewnię.
Muzeum jest obiektem całorocznym, zwiedzanie odbywa się w grupach po uprzednim uzgodnieniu. Aby zwiedzić muzeum trzeba być pełnoletnim. Wstęp jest płatny, a w cenę biletu wstępu wliczona jest degustacja piwa z browaru Lwówek.
źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lw%C3%B3wek_%C5%9Al%C4%85ski
miejsca, ludzie, wydarzenia
wieże i punkty widokowe
schroniska i chatki
pałace i zamki
najwyższe wzniesienia
ciekawostki
legendy