Szukasz przewodnika po Sudetach? Ze mną poznasz ich urodę i tajemnice ... więcej

Dobromierz

panoramka

wieza lub punkt widokowy

strona www

Dobromierz (niem. Hohenfriedeberg) – dawne miasto, obecnie wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Dobromierz przy drogach krajowych nr 5 i 34.

Miejscowość w latach 1409–1945 posiadała prawa miejskie. W 1946 r. wieś została włączona administracyjnie do nowo powstałego województwa wrocławskiego tracąc status miasta, a niemieckojęzyczna ludność została wysiedlona. W latach 1945–1947 miejscowość była nazywana Górą Pokoju oraz Wysoką Górą Pokoju. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego. Obecnie jest siedzibą gminy Dobromierz. Do Dobromierza należą też administracyjnie przysiółki Bronówek i Serwinów.

Atrakcyjność turystyczną miejscowość zawdzięcza swemu położeniu na Przedgórzu Sudeckim, w prowincji Masywu Czeskiego pomiędzy Pogórzem Kaczawskim, Górami Wałbrzyskimi a Równiną Wrocławską. W sąsiedztwie wsi znajduje się zbiornik retencyjny na Strzegomce.

Gmina Dobromierz znajduje się w całości na ziemiach dawnej tzw. Trzebowii - ziemi plemiennej Trzebowian. Pierwsza wzmianka o Dobromierzu pochodzi z 1277 r. W 1409 r. król Czech Wacław IV Luksemburski nadał ówczesnemu Friedebergowi prawa miejskie oraz herb, który przedstawiał dwie złote litery W przedzielone złotą strzałą ze załamanym grotem na niebieskim tle.
4 czerwca 1745 pod Dobromierzem została stoczona jedna z największych bitew w wojnie o sukcesję austriacką, w której wojska pruskie dowodzone przez króla Prus Fryderyka II Wielkiego odniosły zwycięstwo nad wojskami koalicji austriacko-saskiej pod dowództwem Karola Lotaryńskiego.
W 1909 r. został oddany do użytku nowy ratusz.

Zabytki:
* obręb staromiejski, z 1409 r.
* kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła, późnogotycki z początku XV–XVIII w.
* cmentarz
* kościół ewangelicki, obecnie rzymsko-katolicki pomocniczy pw. św. Piotra i Pawła, klasycystyczny, wybudowany w latach 1828–1832.
* plebania, ul. Cmentarna 7, z XVIII w., XIX w.
* zespół pałacowy i folwarczny - pałac, barokowy, z około 1727 r., przebudowany w stylu klasycystycznym w XIX w.; park, z pierwszej z połowy XVIII w., XIX w.; dwie oficyny mieszkalne, z około 1727 r., XIX w.; wozownia, z pierwszej połowy XVIII w.; stajnia, z około 1727 r..; pięć bram, z pierwszej połowy XVIII w.; ogrody gospodarcze (teren dawnych ogrodów i dziedzińca)
* dom, ul. Cmentarna 2, z XVIII w.
* domy, ul. Kościelna 1, 5, 6, 7, 8, z XIX w.
* domy, ul. Wolności 2, 5, 7, 18, z XIX w.