przewodnik sudecki, sudety, góry, wałbrzyskie, kamienne, blog turystyczny, schroniska czynne i dawne, turystyka, turystyka górska, wędrówka piesza, szlak turystyczny, ciekawostki, flora Sudetów, izery, rudawy, praca, blog, karkonosze, wieże widokowe, platformy widokowe, panorama, ludzie, legenda, legendy, mit, baza, bazy danych, kalendarium, wydarzenia, słowniczek terminów

Krzyżowa: Pałac

   

 objaśnienie ikon i skrótów:

m - charakterystyczne miejsce, postać lub wydarzenie, w - wieża lub punkt widokowy, f - przedstawiciel sudeckiej flory, c - ciekawostka związana z miejscem, t - termin do objaśnienia, s - schronisko lub chatka obecne(a) lub byłe(a), a - atrakcja turystyczna

s - schroniska czynne, s- - schroniska nieistniejące, ch - chatki czynne, ch- - chatki nieistniejące

objaśnienie

mapy z różnych źródeł

strona internetowa

statystyki GUS

szlaki turystyczne

najciekawsze fotografie

najciekawsze wideo

ciekawe odnośniki do stron internetowych

literatura i artykuły prasowe

legendy związane z miejscem

ciekawostki

wieze i punkty widokowe

schroniska (chatki) istniejące lub byłe

poglądowe panoramki

aktualna i prognozowana pogoda

aktrakcje turystyczne

położenie na mapie wewnętrznej

położenie na mapie zewnętrznej

moje uwagi

powiązania z innymi pozycjami

miejsca, ludzie, wydarzenia w promieniu 15 km

filtrowanie informacji

pobranie pliku

  strona www

 

Pałac położony jest na południowym skraju Równiny Świdnickiej, nad rzeką Piławą w miejscowości Krzyżowa.

Pałac w Krzyżowej został wybudowany w latach 1712-1726 najprawdopodobniej według projektu Felixa Hammerschmidta dla rodziny von Zedlitz, na miejscu stojącego tu wcześniej XVI wiecznego dworu, zniszczonego w trakcie wojny trzydziestoletniej. Na polecenie Helmuta Karla von Moltke pałac został przebudowany w latach 1868-69 według projektu berlińskiego architekta Gödekinga. Następna przebudowa miała miejsce w latach 1891-1900. W latach 1992-1997 przeprowadzono kompleksowy remont i rewaloryzację pałacu.

Pałac w Krzyżowej to neobarokowa, wysoko podpiwniczona, dwukondygnacyjna budowla wzniesiona na planie prostokąta, nakryta dachem mansardowym z lukarnami. Fasada pałacu ma jedenaście osi i czteroosiowy pseudoryzalit. Do wejścia głównego prowadzą kamienne, zwężające się schody z żelazną, kutą balustradą i półkolisty podest wysokiego parteru. Główne wejście w ozdobnym portalu z dwiema kolumnami jońskimi po bokach potrzymującymi fronton zawierający kartusz z herbami Helmuta Karla von Moltke (po lewej) i Mary von Burt, ur. 1825 (po prawej). Wnętrza są dwutraktowe na wszystkich kondygnacjach.

Wspólcześnie pałac znany jest z tego, że 12 listopada 1989r. odbyła się na jego terenie Msza Pojednania. W celebracji mszy, odprawionej w języku polskim i niemieckim, udział wziął ówczesny premier Polski Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Niemiec Helmut Kohl. W czasie przekazania znaku pokoju szefowie obu rządów objęli się, co uznano za symboliczny początek nowego rozdziału i współpracy między obydwoma krajami. Głównym celebransem był Alfons Nossol, biskup diecezjalny opolski. Cała wizyta kanclerza miała także przełożenie na konkretne działania – podpisano 11 dwustronnych umów oraz wydano Wspólne oświadczenie, które było najobszerniejszą deklaracją polityczną od 1970 roku.
Pałac jest także siedzibą fundacji - Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_Krzy%C5%BCowej

Wszystkie obiekty w promieniu 15 km: (71)

Atrakcje turystyczne w promieniu 15 km: (31)