Trójgarb

  •    
  •    
  •    
  •    
  •    
  •    
  •    
  •    

szlaki turystyczne

ziel [zielony] - Gostków – Trójgarb – Chełmiec

zol [żółty] - Szczawno-Zdrój – Trójgarb – Bolków

nieb [niebieski] - Zamek Cisy – Trójgarb – Witków

panoramka

wieza lub punkt widokowy

  °Trójgarb

schroniska lub chatki

Trójgarb (krótko po 1945 Potrójna, niem. Sattelwald) – wzniesienie o trzech wierzchołkach o wysokości 778, 757 i 738 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w paśmie Gór Wałbrzyskich.
Góra położona jest w województwie dolnośląskim, na terenie północno-zachodniej części Gór Wałbrzyskich, w Masywie Trójgarbu i Krąglaka, między Kamienną Górą a Szczawnem Zdrój.

Wzniesienie w kształcie rozciągniętego stożka o dość stromych zboczach z charakterystycznymi trzema wierzchołkami, które mimo małej wysokości względnej w stosunku do płaszczyzny szczytowej, są rozpoznawalne z daleka i z różnych stron. Jest najwyższym szczytem w Masywie Trójgarbu, który góruje ponad 300 m nad okolicą. Szczyt wzniesienia stanowi zwornik pięciu odchodzących krótkich grzbietów. Na północno-wschodnim zboczu poniżej szczytu, występuje grupa ciekawych skałek.

Góra o zróżnicowanej budowie geologicznej. Szczyt zbudowany jest ze skał wulkanicznych – czerwonych porfirów, natomiast zbocza i najbliższe otoczenie ze skał osadowychzlepieńców, piaskowców i łupków, w których znajdują się pokłady węgla kamiennego, należących do północnego skrzydła niecki śródsudeckiej.

Wzniesienie w całości porośnięte lasem świerkowym regla dolnego z niewielką domieszką drzew liściastych. Trójgarb leży na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Kopuły Chełmca, Trójgarbu i Krzyżowej Góry koło Strzegomia.

Historia turystycznego wykorzystania szczytu sięga końca XIX wieku, kiedy to właściciel restauracji „Złota Kotwica” w Starych Bogaczowicach Martin Engler zbudował wieżę, a następnie taras widokowy. Wkrótce też pojawił się mały bufet. Zarówno gospoda (Sattelwaldbaude), jak i wieża widokowa funkcjonowały również w okresie międzywojennym. U południowo-wschodnich podnóży Trójgarbu w latach 1977–1984 PTTK wybudowało schronisko „Bacówka pod Trójgarbem”, które w 2017 zostało rozebrane. W grudniu 2018 roku postawiono wieżę widokową o wysokości 27,5 m.

Przy zielonym szlaku wiodącym z Gostkowa znajduje się Kapliczka Matki Boskiej Tronującej z Dzieciątkiem - mapa
Kapliczka została ufundowana przez proboszcza parafii w Starych Bogaczowicach w latach 1716 - 1729 Jeremiasza Heinischa, który jednak nie doczekał jej otwarcia, a którego dokonał jego następca Abundus Heinzel w 1730 r. Rzeźbę wykonaną w piaskowcu, stworzono w warsztatach krzeszowskich. Postawiono ją w celach ochrony podróżnych na szlaku łączącym klasztor w Krzeszowie z gospodarstwem zakonnym w Starych Bogaczowicach.
Figura Matki Boskiej z dzieciątkiem na kolanach umieszczona została na dużym postumencie o przekroju kwadratu, a na jego bokach wykuto napisy w języku łacińskim:
- z przodu w tłumaczeniu: „Witaj nadziejo nasza, życie i drogo, o słodka Panno Maryjo”;
- z lewej strony: „Witaj czysta, boża drogo, o Maryjo, ty jesteś naszą bramą do nieba”;
- z prawej strony: „Witaj przyczyno naszej radości, od wroga w drodze strzeż, drogę czyń bezpieczną”;
- z tyłu: „Spiesznie wyniesiona na wyżyny spośród dziewic. Zbudowana z krzeszowskiej łaskawości”.
Napisy te są jednocześnie chronostychem. Za pomocą wyróżnionych liter przekazano w sposób zaszyfrowany daty ufundowania i cyklu wykonywania kapliczki.
Od XVIII wieku kapliczka ta służy jako miejsce modlitwy mieszkańców okolic i turystów.


Pod Trójgarbem budowany będzie tunel o długości 2273 m w ciągu drogi S3 i będzie on najdłuższym tunelem w Polsce.

 

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%B3jgarb