szczyty i wzniesienia
Strona ma charakter informacyjny. Czytelnik wykorzystuje opublikowane informacje na własną odpowiedzialność. Ich kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie lub inne podobne wykorzystywanie nie wymaga zgody autora. Autor nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w linkach lub załączonych wydawnictwach.
objaśnienie ikon i skrótów:
m - charakterystyczne miejsce, postać lub wydarzenie, w - wieża lub punkt widokowy, f - przedstawiciel sudeckiej flory, c - ciekawostka związana z miejscem, t - termin do objaśnienia, s - schronisko lub chatka obecne(a) lub byłe(a), a - atrakcja turystyczna
s - schroniska czynne, s- - schroniska nieistniejące, ch - chatki czynne, ch- - chatki nieistniejące
objaśnienie
mapy z różnych źródeł
strona internetowa
statystyki GUS
szlaki turystyczne
najciekawsze fotografie
najciekawsze wideo
ciekawe odnośniki do stron internetowych
literatura i artykuły prasowe
legendy związane z miejscem
ciekawostki
wieze i punkty widokowe
schroniska (chatki) istniejące lub byłe
poglądowe panoramki
aktualna i prognozowana pogoda
aktrakcje turystyczne
położenie na mapie wewnętrznej
położenie na mapie zewnętrznej
moje uwagi
powiązania z innymi pozycjami
miejsca, ludzie, wydarzenia w promieniu 15 km
zamki, dwory i pałace
filtrowanie informacji
pobranie pliku
lista tabelaryczna
szlaki turystyczne
wirtualne panoramki
wieże i punkty widokowe
fotografie
Trójmorski Wierch (pol. do 1946 roku Klepacz, czes. Klepáč, niem. Klappersteine) – szczyt w Masywie Śnieżnika w Sudetach Wschodnich o wysokości 1145 m n.p.m.
Trójmorski Wierch leży między Puchaczem a Jasieniem w granicznym grzbiecie, oddzielającym Polskę od Czech. Zbudowany jest z gnejsów śnieżnickich, należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika, a porośnięty niemal w całości lasem świerkowym i występującymi sporadycznie zaroślami kosodrzewiny, którą sprowadzono z Karkonoszy.
Znajdujące się na wierzchołku gnejsowe głazy wydają pod wpływem wiatru lub stąpania charakterystyczne „kłapiące” odgłosy – od nich pochodzą czeska, niemiecka oraz dawne polskie („Klepacz”, „Kłapiące Głazy”) nazwy szczytu. Fragment zbocza wschodniego ma czeską nazwę Kamenné Moře.
Obecną nazwę wprowadził w 1946 dr Mieczysław Orłowicz. Oddaje ona w pełni charakter szczytu, który jest jednym z sześciu miejsc w Europie i jedynym w Polsce, gdzie zbiegają się zlewiska trzech mórz: na zachodnich zboczach ma swoje źródło Nysa Kłodzka w zlewisku Morza Bałtyckiego, z południowo-wschodniego zbocza spływa Lipkovský potok, dopływ Cichej Orlicy (czes. Tichá Orlice) w zlewisku Morza Północnego, a u stóp wschodniego zbocza znajduje się dolina Morawy w zlewisku Morza Czarnego.
Na szczycie usytuowana jest wieża widokowa.
źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%B3jmorski_Wierch
miejsca, ludzie, wydarzenia
wieże i punkty widokowe
schroniska i chatki
pałace i zamki
najwyższe wzniesienia
ciekawostki
legendy