terminologia->religia
Strona ma charakter informacyjny. Czytelnik wykorzystuje opublikowane informacje na własną odpowiedzialność. Ich kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie lub inne podobne wykorzystywanie nie wymaga zgody autora. Autor nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w linkach lub załączonych wydawnictwach.
objaśnienie ikon i skrótów:
m - charakterystyczne miejsce, postać lub wydarzenie, w - wieża lub punkt widokowy, f - przedstawiciel sudeckiej flory, c - ciekawostka związana z miejscem, t - termin do objaśnienia, s - schronisko lub chatka obecne(a) lub byłe(a), a - atrakcja turystyczna
s - schroniska czynne, s- - schroniska nieistniejące, ch - chatki czynne, ch- - chatki nieistniejące
objaśnienie
mapy z różnych źródeł
strona internetowa
statystyki GUS
szlaki turystyczne
najciekawsze fotografie
najciekawsze wideo
ciekawe odnośniki do stron internetowych
literatura i artykuły prasowe
legendy związane z miejscem
ciekawostki
wieze i punkty widokowe
schroniska (chatki) istniejące lub byłe
poglądowe panoramki
aktualna i prognozowana pogoda
aktrakcje turystyczne
położenie na mapie wewnętrznej
położenie na mapie zewnętrznej
moje uwagi
powiązania z innymi pozycjami
miejsca, ludzie, wydarzenia w promieniu 15 km
zamki, dwory i pałace
filtrowanie informacji
pobranie pliku
lista tabelaryczna
ciekawe linki
W następnym stuleciu występują one już w różnych środowiskach: w Niemczech, Austrii, na Węgrzech, sporadycznie na Słowacji, są także w Polsce.
Na obszarze Sudetów można znaleźć 5 świątyń, w których
• Bożków (Obniżenie Ścinawki) - Kościół świętych Piotra i Pawła:
Kazalnica wykonana przez rzeźbiarza Ludwika Jaschke w 1754 r. Głęboko zanurzoną, wspinającą się na falę łódź przedstawiono w perspektywicznym skrócie od strony dziobu i lewej burty. Wewnątrz ustawiono postacie apostołów naturalnej wielkości: dwóch wychylonych za burtę wydobywa sieć, trzeci wiosłuje na dziobie. Umocowany w przedniej części łodzi maszt podtrzymuje wydęty silnym wiatrem żagiel, wyżej widnieją promienie glorii i główki aniołków wśród obłoków otaczające symbol Trójcy Św. Podstawą kazalnicy jest skalisty grunt, ukrywający także dojście do niej, gdzieniegdzie ożywiony roślinami i zwierzętami.
• Międzylesie (Rów Górnej Nysy) - Kościół Bożego Ciała:
Kazalnica w kształcie łodzi z burtą dekorowaną czterema płaskorzeźbionymi scenami o tematyce związanej z wodą i morzem (Przejście św. Krzysztofa przez rzekę, Rozważania św. Augustyna o Trójcy Św., Kazanie św. Antoniego do ryb i Cudowne ocalenie Jonasza).
• Opawica (Przedgórze Paczkowskie) - Kościół Trójcy Świętej:
Kazalnica wykonana w 1772 r. przez Józefa Hartmana z Nysy. Występują w niej także trzej apostołowie łowiący ryby, zaś pod łodzią, poniżej morskich fal, skały pokryte roślinnością, z palmą przy dojściu na kazalnicę. W łódź, o wysoko podniesionej, ozdobnej rufie, włączono część przeznaczoną dla kaznodziei osłoniętą baldachimem. Ponad nim, na maszcie zwieńczonym gwiazdą powiewa żagiel, w który dmą putta.
• Sieroszów (Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie) - Kościół św. Michała Archanioła:
Kazalnica pochodząca z połowy XVIII w. Łódź widziana od strony dziobu i lewej burty unosi trzech apostołów, pod schematycznie zaznaczonymi falami występuje skalista podstawa kryjąca schodki, naśladowano palmę, odnajdujemy nawet żółwia kroczącego po kamienistym brzegu. W zwieńczeniu zwracają uwagę symbole papiestwa: skrzyżowane klucze, tiara i potrójny krzyż.
• Wolibórz (Obniżenie Noworudzkie) - Kościół św. Jakuba:
Ambona w formie łodzi z 1780 r. umieszczona po prawej stronie nawy. Znajduje się na niej trzech rybaków trzymających sieć. Na baldachimie przedstawiony jest św. Piotr i owce.