Przełęcz Trzech Dolin

  •    
  •    
  •    
  •    

szlaki turystyczne

Piesze:

czerw [czerwony] z Jedliny do Sokołowska (Główny Szlak Sudecki);

zol [żółty] z Głuszycy do Sokołowska;

ziel [zielony] z Wałbrzycha do Unisławia Śląskiego;

nieb [niebieski] z Mieroszowa do Rybnicy;

czar [czarny] do Przełęczy Pod Szpiczakiem.

Narciarskie:

- czerwony prowadzący do schroniska Zygmuntówka na Przełęczy Jugowskiej w Górach Sowich.

Rowerowe górskie (wyznakowane w 2004 roku przez gminę Głuszyca):

- zielony wokół Głuszycy;

- niebieski z Radosnej do Trzech Strug.

ciekawe linki

Przełęcz Trzech Dolin (810 m n.p.m.) – przełęcz w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w północno-zachodniej części pasma Gór Suchych. Znajduje się u podnóża Waligóry w centralnym punkcie Gór Kamiennych, gdzie zbiegają się granice zlewni trzech potoków: Rybnej, Sokołowca i Złotej Wody oraz gdzie schodzą się trzy grzbiety głównego grzbietu Gór Suchych: grzbiet najwyższy z Waligórą, grzbiet z Klinem i grzbiet z Graniczną i Bukowcem.

Zasadniczy trzon Gór Suchych składa się z trzech grzbietów: północnego, środkowego i południowego. Główny grzbiet środkowy jest krótszy od pozostałych i ma charakter zwartej, o bogatej rzeźbie, skalnej wyspy, otoczonej ze wszystkich stron dolinami. Jedynym połączeniem z grzbietem północnym jest Przełęcz Trzech Dolin zaliczana do jednych z oryginalniej ukształtowanych terenów w Górach Kamiennych.

Rejon przełęczy zbudowany jest z permskich skał wylewnych - porfirów (latytów) i melafirów (trachybazaltów) oraz tufów porfirowych (ryolitowych).

Na przełęczy znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Przełęcz posiada malownicze trasy biegowe i zjazdowe z licznymi wyciągami narciarskimi na stokach o różnym stopniu trudności. Corocznie od lat 80. XX wieku w okolicach przełęczy rozgrywana była (do czasu przeniesienia jej - z powodu braku śniegu - w Góry Sowie) w lutym popularna międzynarodowa impreza narciarska Bieg Gwarków.

100 m niżej na północny zachód od przełęczy znajduje się schronisko Andrzejówka.

 

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82%C4%99cz_Trzech_Doli ...