przewodnik sudecki, sudety, góry, wałbrzyskie, kamienne, blog turystyczny, schroniska czynne i dawne, turystyka, turystyka górska, wędrówka piesza, szlak turystyczny, ciekawostki, flora Sudetów, izery, rudawy, praca, blog, karkonosze, wieże widokowe, platformy widokowe, panorama, ludzie, legenda, legendy, mit, baza, bazy danych, kalendarium, wydarzenia, słowniczek terminów

Przełęcz Trzech Dolin

   

 objaśnienie ikon i skrótów:

m - charakterystyczne miejsce, postać lub wydarzenie, w - wieża lub punkt widokowy, f - przedstawiciel sudeckiej flory, c - ciekawostka związana z miejscem, t - termin do objaśnienia, s - schronisko lub chatka obecne(a) lub byłe(a), a - atrakcja turystyczna

s - schroniska czynne, s- - schroniska nieistniejące, ch - chatki czynne, ch- - chatki nieistniejące

objaśnienie

mapy z różnych źródeł

strona internetowa

statystyki GUS

szlaki turystyczne

najciekawsze fotografie

najciekawsze wideo

ciekawe odnośniki do stron internetowych

literatura i artykuły prasowe

legendy związane z miejscem

ciekawostki

wieze i punkty widokowe

schroniska (chatki) istniejące lub byłe

poglądowe panoramki

aktualna i prognozowana pogoda

aktrakcje turystyczne

położenie na mapie wewnętrznej

położenie na mapie zewnętrznej

moje uwagi

powiązania z innymi pozycjami

miejsca, ludzie, wydarzenia w promieniu 15 km

filtrowanie informacji

pobranie pliku

 szlaki turystyczne

 ciekawe linki

 

Przełęcz Trzech Dolin (810 m n.p.m.) – przełęcz w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w północno-zachodniej części pasma Gór Suchych. Znajduje się u podnóża Waligóry w centralnym punkcie Gór Kamiennych, gdzie zbiegają się granice zlewni trzech potoków: Rybnej, Sokołowca i Złotej Wody oraz gdzie schodzą się trzy grzbiety głównego grzbietu Gór Suchych: grzbiet najwyższy z Waligórą, grzbiet z Klinem i grzbiet z Graniczną i Bukowcem.

Zasadniczy trzon Gór Suchych składa się z trzech grzbietów: północnego, środkowego i południowego. Główny grzbiet środkowy jest krótszy od pozostałych i ma charakter zwartej, o bogatej rzeźbie, skalnej wyspy, otoczonej ze wszystkich stron dolinami. Jedynym połączeniem z grzbietem północnym jest Przełęcz Trzech Dolin zaliczana do jednych z oryginalniej ukształtowanych terenów w Górach Kamiennych.

Rejon przełęczy zbudowany jest z permskich skał wylewnych - porfirów (latytów) i melafirów (trachybazaltów) oraz tufów porfirowych (ryolitowych).

Na przełęczy znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Przełęcz posiada malownicze trasy biegowe i zjazdowe z licznymi wyciągami narciarskimi na stokach o różnym stopniu trudności. Corocznie od lat 80. XX wieku w okolicach przełęczy rozgrywana była (do czasu przeniesienia jej - z powodu braku śniegu - w Góry Sowie) w lutym popularna międzynarodowa impreza narciarska Bieg Gwarków.

100 m niżej na północny zachód od przełęczy znajduje się schronisko Andrzejówka.

 

źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82%C4%99cz_Trzech_Doli ...

Obiekty powiązane: (4)

Wszystkie obiekty w promieniu 15 km: (145)

Atrakcje turystyczne w promieniu 15 km: (44)