przewodnik sudecki, sudety, góry, wałbrzyskie, kamienne, blog turystyczny, schroniska czynne i dawne, turystyka, turystyka górska, wędrówka piesza, szlak turystyczny, ciekawostki, flora Sudetów, izery, rudawy, praca, blog, karkonosze, wieże widokowe, platformy widokowe, panorama, ludzie, legenda, legendy, mit, baza, bazy danych, kalendarium, wydarzenia, słowniczek terminów

Gwarkowa Perć

   

 objaśnienie ikon i skrótów:

m - charakterystyczne miejsce, postać lub wydarzenie, w - wieża lub punkt widokowy, f - przedstawiciel sudeckiej flory, c - ciekawostka związana z miejscem, t - termin do objaśnienia, s - schronisko lub chatka obecne(a) lub byłe(a), a - atrakcja turystyczna

s - schroniska czynne, s- - schroniska nieistniejące, ch - chatki czynne, ch- - chatki nieistniejące

objaśnienie

mapy z różnych źródeł

strona internetowa

statystyki GUS

szlaki turystyczne

najciekawsze fotografie

najciekawsze wideo

ciekawe odnośniki do stron internetowych

literatura i artykuły prasowe

legendy związane z miejscem

ciekawostki

wieze i punkty widokowe

schroniska (chatki) istniejące lub byłe

poglądowe panoramki

aktualna i prognozowana pogoda

aktrakcje turystyczne

położenie na mapie wewnętrznej

położenie na mapie zewnętrznej

moje uwagi

powiązania z innymi pozycjami

miejsca, ludzie, wydarzenia w promieniu 15 km

filtrowanie informacji

pobranie pliku

 szlaki turystyczne

  • nieb [niebieski] - Pokrzywna - Olszak - skały Karolinki - Jarnołtówek - Gwarkowa Perć - Pokrzywna

 

Gwarkowa Perć – sztuczne odsłonięcie skał w południowo środkowej Polsce w Sudetach Wschodnich, w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Głuchołazy, w Górach Opawskich, na południowo-wschodnim zboczu wzniesienia Bukowej Góry, około 1,6 km w kierunku południowo-wschodnim od Jarnołtówka.

Gwarkowa Perć to ściany wyrobiska górniczego po nieczynnym kamieniołomie o powierzchni liczące około 1 200 m² powstałej po eksploatacji łupków fyllitowych. W wyniku robót eksploatacyjnych wyrobisko kamieniołomu na wysokości 430 m n.p.m. wcięło się poziomo w południowo-wschodnie zbocze wzniesienia powodując sztuczne odsłonięcie warstw skalnych. Eksploatacja prowadzona była warstwowo (schodowo), w wyniku czego pozostały charakterystyczne półki określane obecnie jako ambony. W prawie pionowych ścianach o 50-metrowej wysokości występują interesujące efekty przeobrażeń skał. Przez cały rok po ścianach wyrobiska malowniczo spływa woda, która zimą zamarza i sprawia wrażenie wielkiej pofalowanej pokrywy lodowej urozmaiconej soplami. W roku 1985 w tym malowniczym wyrobisku zamontowano 11-metrową metalową drabinką, ewenement w polskich górach, gdzie trudno spotkać jakiekolwiek ułatwienia w postaci klamer, lin, łańcuchów, czy właśnie drabinek. Odsłonięte skały oraz nieczynny kamieniołom pod wieloma względami są wielką osobliwością stanowiąc atrakcję Jarnołtówka. Odsłonięte skały oraz nieczynne wyrobisko kamieniołomu objęte są ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej.

Ciekawostki
* Łupek fyllitowy, w przeszłości wykorzystywano do pokrywanie dachów i okładania ścian domów.
* Gwarkowa Perć zaliczana jest do jednych z ciekawszych atrakcji Gór Opawskich.
* Gwarkowa Perć z 11-metrową drabiną o 35 szczeblach stała się symbolem Gór Opawskich. Nazywana "żelazną drogą" stanowi jedyne miejsce w polskich Sudetach, które można podciągnąć pod kategorię via ferrata.
* Na Gwarkowej Perci znajduje się niewielki suchy otwór (mini jaskinia). Po drugiej stronie skały za grotą znajdował się w przeszłości otwór w ziemi, obecnie zasypany. Było tam niewielkie pomieszczenie. Prawdopodobnie kiedyś obie sztuczne groty były połączone i można było przejść z jednej strony skałki na drugą. Z czasem ziemia i skały osuwające się z góry zasypały przejście.
* W pobliżu "Gwarkowej Perci" znajduje się częściowo zasypana, kilkunastometrowa stara sztolnia, powstała po eksploatacji kamieni. Z wnętrza sztolni przez cały rok wypływa lodowata woda. Sztolnia stanowi miejsce hibernacji rzadkich gatunków nietoperzy.
* Wyrobisko było eksploatowane w okresie od 1820 do 1939 r.
* Nazwa Gwarkowa Perć pochodzi od półki skalnej na ścianie wyrobiska, z której górnicy urabiali skałę. Półka skalna w gwarze góralskiej znaczy perć, a dawny górnik to gwarek.

 

źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gwarkowa_Per%C4%87

Wszystkie obiekty w promieniu 15 km: (19)

Atrakcje turystyczne w promieniu 15 km: (8)