przewodnik sudecki, sudety, góry, wałbrzyskie, kamienne, blog turystyczny, schroniska czynne i dawne, turystyka, turystyka górska, wędrówka piesza, szlak turystyczny, ciekawostki, flora Sudetów, izery, rudawy, praca, blog, karkonosze, wieże widokowe, platformy widokowe, panorama, ludzie, legenda, legendy, mit, baza, bazy danych, kalendarium, wydarzenia, słowniczek terminów

Trójpański Kamień

  •    
  •    
  •    

 szlaki turystyczne

ziel [zielony] - szlak graniczny prowadzący wzdłuż granicy z Tłumaczowa do Przełęczy Okraj

nieb [niebieski] - z Meziměstí do Broumova

 

Trójpański Kamień (cz. Třípanský kámen, niem. Dreiherrenstein) – historyczny kamień graniczny w Sudetach Środkowych w Górach Kamiennych w paśmie Gór Suchych.

Jest to kamień graniczny w kształcie trójbocznego ostrosłupa z piaskowca, stojący na zachodnim zboczu Leszczyńca (736 m n.p.m.) na granicy polsko-czeskiej, który w 1732 roku postawiono na styku dawnych granic: Czech, Śląska i Hrabstwa kłodzkiego. Na jego ścianach znajdują się nieco zatarte herby i inicjały właścicieli stykających się w tym miejscu dóbr: MGVH (Max Graf von Hochberg) – hrabiego von Hochberg z Książa, JBVS (Joseph Baron von Stiellfried) – barona von Stiellfrieda z Nowej Rudy oraz OAB (Otmar Abbas Braunensis) – Otmara Zinke, opata benedyktynów z Broumowa. W różnych miejscach słupa wykuto też wtórnie kilka dat i innych liczb (numery słupków granicznych?), a nawet znak triangulacyjny.

 

źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%B3jpa%C5%84ski_Kamie%C5% ...