przewodnik sudecki, sudety, góry, wałbrzyskie, kamienne, blog turystyczny, schroniska czynne i dawne, turystyka, turystyka górska, wędrówka piesza, szlak turystyczny, ciekawostki, flora Sudetów, izery, rudawy, praca, blog, karkonosze, wieże widokowe, platformy widokowe, panorama, ludzie, legenda, legendy, mit, baza, bazy danych, kalendarium, wydarzenia, słowniczek terminów

Rybnica Leśna

  •    
  •    
  •    
  •    
  •    
  •    
  •    

 szlaki turystyczne

ziel [zielony] - Wałbrzych - Przełęcz Trzech Dolin

 schroniska lub chatki

 wydawnictwa

Rybnica Leśna – wieś łańcuchowa w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Mieroszów, na pograniczu Gór Suchych i Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych.
Na terenie miejscowości zlokalizowany jest kamieniołom melafiru (na zboczu Bukowca i Granicznej). Wyrobisko ma powierzchnię 22 ha. Za kamieniołomem w odległości 750 metrów znajduje się Schronisko PTTK Andrzejówka.
Obok kamieniołomu, na szczycie góry Klin, znajduje się popularne startowisko paralotniowe wystawione na kierunek północny. W latach 2013-2018 zarejestrowano tam ponad tysiąc startów do lotów indywidualnych i tandemowych.

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:
- kościół filialny pw. św. Jadwigi Śląskiej, drewniany, pochodzący z 1557 r. lub 1608 r., XX w., z drewnianym ołtarzem z 1611 r. i drewnianą amboną z 1601 r. wraz z dzwonnicą – bramą, z około 1608 r. lub 1865 r., została osobno umiejscowiona, drewniana na murowanej podstawie, wewnątrz niej znajdują się dzwony z lat 1607 i 1608, i ogrodzeniem murowanym, z 1608 r. - mapa
Kościół św. Jadwigi jest najstarszym zabytkiem drewnianego budownictwa sakralnego na terenie byłego woj. wałbrzyskiego.
Świątynia pochodzi z roku 1580 lub najpóźniej z roku 1608 (data na jednym z dzwonów). Składa się z prostokątnej nawy 10,1 x 12,7 m i prezbiterium 6 x 5,45 m. Wchodzi się doń z boku przez małą kruchtę. Cała budowla ma konstrukcję zrębową, jest kryta gontem, ściany są licowane pionowymi deskami. Dach dwuspadowy, zwieńczony sygnaturką na planie sześcioboku.
Wewnątrz największe wrażenie sprawiają ściany i strop prezbiterium. Mamy tu 32 płyciny - kasetony pokryte malowanymi na czerwono i czarno motywami maureskowymi. Nazwa maureska pochodzi od Maurów, a więc wywodzi się z islamu. Dzięki podbojom arabskim poprzez Mauretanię dotarła ona do Europy płd. zach., a w okresie renesansu trafiła do świątyń chrześcijańskich na całym kontynencie. Malarstwo to jest też zwane patronowym lub patronimicznym - było wykonywane za pomocą skórzanego szablonu - patronu, przykładanego do malowanej powierzchni. Potem, można było szablon zmodyfikować i tworzyć nieco odmienne ornamenty. Podobne motywy maureskowe znajdują się też na emporze organowej i słupie podporowym. Słup ten stojący pośrodku nawy podtrzymuje za pomocą kroksztynu belki stropu i dach.
Ołtarz ma datę 1611, jednak kształt figur w scenie Ukrzyżowania (typowy dla gotyku kontrapost) wskazuje, że przedstawienie to może pochodzić z jakiegoś wcześniejszego dzieła. Poniżej mensy - stołu ołtarzowego mamy antepedium z płaskorzeźbą Ostatniej Wieczerzy. Późnorenesansowa, również drewniana ambona pochodzi z ok. 1610 r. Jej sześcioboczny korpus wsparto na słupie. Mamy tu rzeźby czterech ewangelistów, a powyżej baldachim, na którego szczycie rzeźba pelikana karmiącego młode. Na parapecie schodów jeszcze duże rzeźby św. Jana Chrzciciela i Chrystusa Zmartwychwstałego. Liczne ornamenty snycerskie, cała ambona jest bogato zdobiona polichromią. Ten sam styl posiada jeszcze drewniana chrzcielnica zdobiona główkami aniołków i maszkaronami.

- dom – dwór, nr 32
Inne zabytki:
- schronisko Andrzejówka

 

źródła:

Witold Papierniak

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rybnica_Le%C5%9Bna