przewodnik sudecki, sudety, góry, wałbrzyskie, kamienne, blog turystyczny, schroniska czynne i dawne, turystyka, turystyka górska, wędrówka piesza, szlak turystyczny, ciekawostki, flora Sudetów, izery, rudawy, praca, blog, karkonosze, wieże widokowe, platformy widokowe, panorama, ludzie, legenda, legendy, mit, baza, bazy danych, kalendarium, wydarzenia, słowniczek terminów

Brehmer Hermann

  •    
  •    

Brehmer Hermann, ur. 14.08.1826 w Kurczowie (niem. Kurtsch) k. Strzelina, zm. 22.12.1889 w Sokołowsku (niem. Görbersdorf), lekarz niemiecki, pionier klimatyczno-dietetycznego leczenia gruźlicy. W 1834 zał. pierwsze w Europie sanatorium przeciwgruźlicze w miejscowości podgórskiej Sokołowsko (Görbersdorf), gdzie współpracował z nim pol. ftyzjatra A. Sokołowski.

Brehmer postanowił założyć szpital w niewielkiej wsi Görbersdorf. Obiekt, przypominający neogotycki zamek, stanął na wysokości około 550 m n.pn.m. Otoczony był i wciąż jest łańcuchem Gór Suchych o wysokości około 800-900 metrów. Strome szczyty tych gór sprawiają, że czasami nazywa się je sokołowskimi Alpami.
Przedsięwzięcie stało się niezwykle istotne nie tylko dla Sudetów, ale i było doniosłym wydarzeniem w historii leczenia tuberkulozy (praktykę lekarską i pierwsze próby leczenia Brehmer w tej wsi zaczął nieco wcześniej, bo w 1854 roku). Szpital rozwijał się, a z nim wieś. Powstały obiekty towarzyszące. Kolejne szpitale (Dr Römpler Sanatorium), poczta, kino, parki i zabudowa rekreacyjna, a nawet kościół i cerkiew.

Historyczne artykuły i książki wspominają, że uzyskując patent na leczenie, Brehmer posiłkował się wnioskami medycznymi opracowanymi na podstawie teorii samego Humboldta. Badacz z Berlina miał też osobiście dopingować twórcę sanatorium w jego staraniach.

 

źródło:

http://welthellsicht.blogspot.com/