Szukasz przewodnika po Sudetach? Ze mną poznasz ich urodę i tajemnice ... więcej

Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej

szlaki turystyczne

Szlak pieszy, górski, oznaczony kolorem żółto – niebiesko – żółtym (barwy te nawiązują do wyłogów mundurowych ułanów), o długości ok. 50 km, przebiegający w okolicach Wałbrzycha idąc od strony Świdnicy przez Witoszów, okolice Jeziora Zielonego (Daisy), Lubiechów, Książ, Szczawienko (przy Kościele Św. Anny, gdzie znajduje się grób generała Józefa Benedykta Łączyńskiego), Podzamcze, Piaskową Górę, Szczawno-Zdrój, Czerwone Wzgórze (Pomnik ku czci Ułanów Legii Nadwiślańskiej), Strugę, Chwaliszów, Dobromierz i dalej w kierunku Strzegomia. - szczegółowy przebieg szlaku w linku.

Szlak ten powinien mieć nazwę Szlak Ułanów Legii Polsko-Włoskiej, gdyż w 1807 r. na Dolnym Śląsku walczyli ułani, a raczej lansjerzy, Legii Polsko-Włoskiej. Legia Polsko-Włoska została dopiero w marcu 1808 r. przemianowana przez Napoleona na Legię Nadwiślańską.

Szlak wytyczony został w 1960 r. przez Oddział PTTK w Wałbrzychu. Szlak przypomina o miejscu pobytu oraz pierwszej zwycięskiej po rozbiorach bitwie z Prusakami 15 maja 1807 r. na Czerwonym Wzgórzu polskiej formacji z okresu wojen napoleońskich.