regiony i pasma
Strona ma charakter informacyjny. Czytelnik wykorzystuje opublikowane informacje na własną odpowiedzialność. Ich kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie lub inne podobne wykorzystywanie nie wymaga zgody autora. Autor nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w linkach lub załączonych wydawnictwach.
objaśnienie ikon i skrótów:
m - charakterystyczne miejsce, postać lub wydarzenie, w - wieża lub punkt widokowy, f - przedstawiciel sudeckiej flory, c - ciekawostka związana z miejscem, t - termin do objaśnienia, s - schronisko lub chatka obecne(a) lub byłe(a), a - atrakcja turystyczna
s - schroniska czynne, s- - schroniska nieistniejące, ch - chatki czynne, ch- - chatki nieistniejące
objaśnienie
mapy z różnych źródeł
strona internetowa
statystyki GUS
szlaki turystyczne
najciekawsze fotografie
najciekawsze wideo
ciekawe odnośniki do stron internetowych
literatura i artykuły prasowe
legendy związane z miejscem
ciekawostki
wieze i punkty widokowe
schroniska (chatki) istniejące lub byłe
poglądowe panoramki
aktualna i prognozowana pogoda
aktrakcje turystyczne
położenie na mapie wewnętrznej
położenie na mapie zewnętrznej
moje uwagi
powiązania z innymi pozycjami
miejsca, ludzie, wydarzenia w promieniu 15 km
zamki, dwory i pałace
filtrowanie informacji
pobranie pliku
lista tabelaryczna
szlaki turystyczne
ciekawostki
Kotlina Kłodzka (czes. Kladská kotlina, niem. Glatzer Kessel) (332.54) – kraina geograficzna w Sudetach.
Kotlina jest często odwiedzana przez turystów po drodze do leżących nie w Kotlinie Kłodzkiej - lecz w otaczających ją górach - znanych uzdrowisk takich jak Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój czy Lądek-Zdrój. Stąd potocznie pojęcie Kotlina Kłodzka często jest błędnie rozciągane na całą Ziemię Kłodzką.
Ziemia Kłodzka to region geograficzny obejmujący południowo-wschodnią część Sudetów Środkowych i zachodnią Sudetów Wschodnich. Jej centrum stanowi Kotlina Kłodzka otoczona przez pasma górskie. W całości do Ziemi Kłodzkiej należą: Krowiarki, Góry Bialskie i Obniżenie Ścinawki oraz polskie części Gór Bystrzyckich, Gór Orlickich, Gór Stołowych i Masywu Śnieżnika. W części: południowe zbocza Gór Bardzkich, Gór Złotych, południowo-wschodnie Gór Sowich, wschodnie fragmenty Gór Suchych oraz większa część Wzgórz Włodzickich.
W skład Kotliny Kłodzkiej wchodzą następujące mikroregiony:
- właściwa Kotlina Kłodzka,
- Wzgórza Rogówki.
Według nowego podziału fizyczno-geograficznego z 2018r. z Kotliny Kłodzkiej został wydzielony Rów Górnej Nysy (332.55), tworząc osobny region geograficzny.
Budowa geologiczna
Rzeźba terenu
Rzeźba terenu jest zróżnicowana. Centrum Kotliny oraz część południową i zachodnią tworzy wysoczyzna z niewielkimi wzgórzami Forteczna Góra w Kłodzku, Czerwoniak wraz z głęboko wciętymi dolinami rzek – Nysy Kłodzkiej, Białej Lądeckiej i Ścinawki. Na wschodzie wznosi się niewysokie, zalesione pasmo Wzgórz Rogówki o charakterze górskim.
Wody
Przez środek Kotliny przepływa Nysa Kłodzka, do której powyżej Kłodzka wpada Biała Lądecka i Bystrzyca Dusznicka, a poniżej Ścinawka.
źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kotlina_K%C5%82odzka
miejsca, ludzie, wydarzenia
ciekawostki
pałace i zamki