Szukasz przewodnika po Sudetach? Ze mną poznasz ich urodę i tajemnice ... więcej

Chatka Górzystów

szlaki turystyczne

zol [żółty] - Rozdroże pod Kopą - Chatka Górzystów - Schronisko na Stogu Izerskim

Chatka Górzystów – schronisko turystyczne mieszczące się na Izerskiej Łące położonej w Górach Izerskich. Na hali tej istniała kiedyś wieś Groß-Iser, a budynek schroniska i stojąca obok niego drewutnia są jej jedyną pozostałością (mieściła się w nim szkoła). Osada została całkowicie zniszczona w latach powojennych.

Budynek schroniska powstał około 1938, jako druga szkoła w miejscowości. Posiadał główną klasę z pokojem na bibliotekę, pomieszczenie do prac ręcznych dla chłopców (dzisiaj drewutnia) i kuchnię dla dziewcząt. Na piętrze mieszkał nauczyciel wraz z rodziną. W dzisiejszej jadalni mieściła się stajnia. Obok szkoły stała dzwonnica.
W 1945 szkoła posiadała kompletną instalację wodociągową i kanalizacyjną oraz oświetlenie we wszystkich pokojach. Po wojnie szkołę zdewastowano i ogołocono z większości sprzętów i wielu elementów konstrukcyjnych. Budynek szkoły na schronisko (początkowo studenckie) zaadaptowali studenci z Wyższej Szkoły Inżynieryjnej z Zielonej Góry w połowie lat 80tych XX wieku (do tego momentu należał do Nadleśnictwa Świeradów).

Adres:
Chatka Górzystów; Wiesława i Sławomir Polańscy
Hala Izerska 1, 59-850 Świeradów-Zdrój, skr. poczt. 31
tel. 757 532 533, tel kom. 607 426 998
email: chatkagorzystow@o2.pl