Wielka Sowa

 •    
 •    
 •    
 •    
 •    
 •    
 •    
 •    
 •    
 •    
 •    
 •    

szlaki turystyczne

zol [żółty] z Kamionek (↑ 2.15 godz, ↓ 1.40 godz),

zol [żółty] z Walimia (↑ 1.15 godz, ↓ 1.10 godz),

nieb [niebieski] z Przełęczy Walimskiej (↑ 1 godz, ↓ 0.40 godz),

nieb [niebieski] z Przełęczy Woliborskiej przez Leśny Dworek i Trzy Buki,

ziel [zielony] z Sokolca przez Schronisko Sowa (↑ 1.20 godz, ↓ 0.50 godz),

czar [czarny] - Wielka Sowa - Przełęcz Walimska - Jelenia Polana – Przełęcz Sokola

czerw [czerwony] z Przełęczy Sokolej (↑ 1 godz, ↓ 0.40 godz),

czerw [czerwony] z Przełęczy Jugowskiej przez Przełęcz Kozie Siodło (↑ 1.30 godz, ↓ 1.10 godz),

panoramka

wieza lub punkt widokowy

strona www

Wielka Sowa (niem. Hohe Eule, po 1945 przez krótki okres pol. Góra Sowia, 1015 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych, z najbardziej zniszczonym ekologicznie drzewostanem w tych górach, należy do Korony Gór Polski; położony jest w województwie dolnośląskim.
Góra leży w dorzeczu Odry, a dokładniej na granicy między dorzeczami jej dopływów – Bystrzycy i Nysy Kłodzkiej. Zbudowana jest ze skał metamorficznych z prekambru.

Na szczycie znajduje się wysoka na 25 metrów kamienna wieża widokowa wybudowana w roku 1906. Z racji położenia w środkowej części Sudetów jest wspaniałym punktem widokowym. W drugiej połowie XIX wieku zainicjowano budowę pierwszej drewnianej wieży widokowej na wierzchołku góry. Jej uroczyste oddanie do użytku odbyło się w lipcu 1885 roku. Konstrukcja ta znajdowała się około 30 metrów na południe od miejsca, gdzie obecnie stoi żelbetowa wieża. Drewniana konstrukcja przetrwała jednak tylko do 1904 roku. Jeszcze w tym samym roku powstał plan wzniesienia nowej, drewnianej konstrukcji. Ostatecznie stało się inaczej. Prezes dzierżoniowskiego Towarzystwa Sowiogórskiego Richard Tamm przeforsował ideę budowy trwałej kamienno-żelbetowej wieży. Prace przy jej wznoszeniu rozpoczęły się w lipcu 1905 roku, a uroczyste otwarcie, które odbyło się 24 maja 1906 roku, zgromadziło tłumy ludzi. Wieży nadano wówczas imię Otto von Bismarcka (Bismarckturm). Na tarasie widokowym podziwiano panoramy od Śnieżnika po Śnieżkę oraz od Wzgórz Trzebnickich po Broumovské stěny. Po II wojnie światowej wieży nadano imię Władysława Sikorskiego, a 27 września 1981 polskiego turysty i krajoznawcy Mieczysława Orłowicza. Wizerunek wieży stał się symbolem Pieszyc, znajduje się w herbie tego miasta. Z wierzchołka wieży roztacza się piękny widok na wszystkie pasma górskie i miejscowości w promieniu - przy dobrej widoczności - do 100 km.

Przy czerwonym szlaku (Główny Szlak Sudecki) prowadzącym z Przełeczy Jugowskiej na szczyt, znajduje się Niedźwiedzia Skała - mapa - formacja skalna na południowej stronie zbocza góry Kozia Równia. W skale została wmurowana tablica pamiątkowa poświęconą Hermannowi Henkelowi. Z miejscem tym związana jest legenda - link

Masyw położony jest w Parku Krajobrazowym Gór Sowich.

 

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Sowahttps://pl.wikipedia.org/wiki/Nied%C5%BAwiedzia_Ska%C5%82a