Źródło dr Adama

  •    
  •    

szlaki turystyczne

nieb [niebieski] - Świeradów Zdrój - Skalno (Wielka Izera)

Nazwane na cześć lekarza uzdrowiskowego, który pracował w szpitalu w Bad Flinsberg (Świeradów Zdrój) na przełomie XIX i XX wieku.

Dr med. Waldemar Adam ur. się 19 marca 1845 r. w Mroczkowicach (Egelsdorf). W 1871 r. poslubił Agnes Altmann z Podgórzyna, a zaraz po ślubie założył praktykę lekarską w Mirsku. Od tąd działał przez 40 lat w tajnej radzie lekarskiej i był prywatnym lekarzem hrabiowskiej rodziny Schaffgotschów. Z tego tez powodu na przełomie XIX i XX w. wybudował w Bad Flinsberg (Świeradów Zdrój) przy dzisiejszej ul. Marszłka Piłsudskiego (Brunnenstrasse) drugi dom z zabudowaniami gospodarczymi, w których trzymał konie, wozy i sanie. Ponadto opiekował się ludźmi zamieszkującymi osiedle Gross-Iser.
Przez wiele lat prowadził aktywne badania skuteczności leczenia klimatycznego i balneologicznego, dochodząc do wniosku, że wodne kąpiele, spacery wśród drzew świerkowych i picie tutejszych wód to najlepsza metoda kuracji w przypadku wielu dolegliwości. I na ten temat napisał kilka rozpraw.