obiekty inżynieryjne
Strona ma charakter informacyjny. Czytelnik wykorzystuje opublikowane informacje na własną odpowiedzialność. Ich kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie lub inne podobne wykorzystywanie nie wymaga zgody autora. Autor nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w linkach lub załączonych wydawnictwach.
objaśnienie ikon i skrótów:
m - charakterystyczne miejsce, postać lub wydarzenie, w - wieża lub punkt widokowy, f - przedstawiciel sudeckiej flory, c - ciekawostka związana z miejscem, t - termin do objaśnienia, s - schronisko lub chatka obecne(a) lub byłe(a), a - atrakcja turystyczna
s - schroniska czynne, s- - schroniska nieistniejące, ch - chatki czynne, ch- - chatki nieistniejące
objaśnienie
mapy z różnych źródeł
strona internetowa
statystyki GUS
szlaki turystyczne
najciekawsze fotografie
najciekawsze wideo
ciekawe odnośniki do stron internetowych
literatura i artykuły prasowe
legendy związane z miejscem
ciekawostki
wieze i punkty widokowe
schroniska (chatki) istniejące lub byłe
poglądowe panoramki
aktualna i prognozowana pogoda
aktrakcje turystyczne
położenie na mapie wewnętrznej
położenie na mapie zewnętrznej
moje uwagi
powiązania z innymi pozycjami
miejsca, ludzie, wydarzenia w promieniu 15 km
zamki, dwory i pałace
filtrowanie informacji
pobranie pliku
lista tabelaryczna
szlaki turystyczne
Droga Głodu (niem Alte Straße, Hunger Weg - historyczna nazwa drogi w Karkonoszach i Rudawach Janowickich, w województwie dolnośląskim, prowadząca z Kowar do Kamiennej Góry (według innych źródeł do Ogorzelca) przez Przełęcz Kowarską.
Prowadzi z doliny Jedlicy w Kowarach-Podgórzu, gdzie zaczyna się na wysokości ok. 560 m n.p.m (d. Kowary Średnie) i doliną Kuźniczego Potoku wchodzi na Przełęcz Kowarską, osiągając swój najwyższy punkt – 727 m n.p.m. Na odcinku wzdłuż Jedlicy jej przebieg jest zupełnie nieczytelny zakłócony ul. Wiejską. Istnieją ślady każące rozważać, iż Droga Głodu przebiegała wyłącznie prawym brzegiem Jedlicy. W dolinie Kuźniczego Potoku Droga Głodu jest obecnie wyasfaltowana i nosi nazwę ul. Podgórze.
Dalej schodzi do Ogorzelca, trawersując południowe zbocze Karczmiska i pd.-wsch. Rudnika. Jest drogą gruntową. Nie przebiega drogą 367. Kończy się u zbiegu z szosą na wysokości ok. 600 m n.p.m. Dolina Głodu ma ok. 3,5 km długości – przy różnicy wzniesień ok. 150 m. Odcinek z Podgórza na Przełęcz Kowarską ma nawierzchnię asfaltową, a z Ogorzelca gruntową i jest wysadzany drzewami, przeważnie jarzębinami.
Obecnie jej przebiegiem prowadzi niebieski pieszy szlak turystyczny z Kowar do Ogorzelca.
Historia drogi
Na początku drugiej połowy XIX wieku lata klęsk nieurodzajów oraz upadek tkactwa spowodowały, że ludność górskich wsi w rejonie Kowar dotknęła klęska braku pożywienia i głodu. Doszło do zamieszek, a po ich wygaśnięciu władze pruskie zainicjowały roboty polegające głównie na remontach i budowie nowych dróg. Były one rodzajem prac publicznych, które miały załagodzić problemy bezrobotnych i głodu. Z powodu dużej liczby chętnych ustalono, że każdy robotnik będzie otrzymywał bochenek chleba i 60 fenigów zapłaty dziennie. Jedną z nich była Droga Głodu, której budowę rozpoczęto w 1855 a ukończono w 1857 roku. W ciągu dwóch lat zbudowano bitą drogę, która swą nazwę zawdzięcza okresowi głodu. Droga Głodu spowodowała zwiększenie znaczenia przełęczy kosztem Starego Traktu Kamiennogórskiego.
źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_G%C5%82odu
http://w40.scisly.pl/droga_glodu/
miejsca, ludzie, wydarzenia
wieże i punkty widokowe
schroniska i chatki
pałace i zamki
najwyższe wzniesienia
ciekawostki
legendy