obiekty naturalne

Kolorowe Jeziorka

   

Strona ma charakter informacyjny. Czytelnik wykorzystuje opublikowane informacje na własną odpowiedzialność. Ich kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie lub inne podobne wykorzystywanie nie wymaga zgody autora. Autor nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone w linkach lub załączonych wydawnictwach.

 

 objaśnienie ikon i skrótów:

m - charakterystyczne miejsce, postać lub wydarzenie, w - wieża lub punkt widokowy, f - przedstawiciel sudeckiej flory, c - ciekawostka związana z miejscem, t - termin do objaśnienia, s - schronisko lub chatka obecne(a) lub byłe(a), a - atrakcja turystyczna

s - schroniska czynne, s- - schroniska nieistniejące, ch - chatki czynne, ch- - chatki nieistniejące

objaśnienie

mapy z różnych źródeł

strona internetowa

statystyki GUS

szlaki turystyczne

najciekawsze fotografie

najciekawsze wideo

ciekawe odnośniki do stron internetowych

literatura i artykuły prasowe

legendy związane z miejscem

ciekawostki

wieze i punkty widokowe

schroniska (chatki) istniejące lub byłe

poglądowe panoramki

aktualna i prognozowana pogoda

aktrakcje turystyczne

położenie na mapie wewnętrznej

położenie na mapie zewnętrznej

moje uwagi

powiązania z innymi pozycjami

miejsca, ludzie, wydarzenia w promieniu 15 km

zamki, dwory i pałace

filtrowanie informacji

pobranie pliku

lista tabelaryczna

  ciekawe linki

Cztery stawy u podnóża Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) w Rudawach Janowickich, w województwie dolnośląskim. Powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni pirytu, przerabianego na kwas siarkowy w Płoszowie, przysiółku Ciechanowic w latach 1785 - 1925.

Okolica Kolorowych jeziorek zbudowana jest ze skał metamorficznych, należących do wschodniej osłony granitu karkonoskiegoamfibolitów, łupków aktynolitowych, serycytowo-chlorytowych, serycytowo-chlorytowo-kwarcowych, kwarcowo-albitowo-chlorytowych i innych.

Żółte jeziorko - 555 m n.p.m. - jest to najmłodsze jeziorko powstałe pośród pokopalnianych hałd. Jeszcze 20 lat temu nie było w nim wody. Z rzadka, po dużych opadach deszczu, spływająca z górskich stoków deszczówka, wypełniała jego dno wodą o żółtawym odcieniu.

Purpurowe jeziorko - 560 m n.p.m. - powstało po zalaniu wyrobiska Hoffnung (Nadzieja) w najstarszej kopalni, która została uruchomiona w 1785 r. Z łupków łyszczykowych pozyskiwano tutaj piryt. Wyrobisko ma ok. 430 m długości i ok. 110 m szerokości. Wypełnia je dziś woda w kolorze purpury. Kolor Purpurowe Jeziorko zawdzięcza składowi chemicznemu ścian i dna wyrobiska, które obfitują w związki miedzi i żelaza, przede wszystkim piryt, który występuje tu w łupkach serycytowo–chlorytowych, a jego zawartość dochodzi do 10–12%. Woda w Purpurowym Jeziorku jest roztworem kwasu siarkowego o pH 3–3,5. Poza pirytem w skałach występują również pirotyn, chalkopiryt, miedź rodzima, sfaleryt, galena, boulangeryt, jamesonit, bournonit, chalkozyn, tetraedryt, limonit, syderyt, a z minerałów skałotwórczych: kalcyt, dolomit, wezuwian, zoizyt, pistacyt, talk, fluoryt, ilmenit i tytanit.
Akwen otaczają tajemnicze skały wyłaniające się zza drzew, a także skarpy obsypane pachnącym siarką piachem.

Błękitne Jeziorko (zwane też Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym) - 635 m n.p.m. - wyrobisko po kopalni Neues Glück - Nowe Szczęście – (1793). W zależności od warunków pogodowych woda w Błękitnym Jeziorku przybiera różne odcienie. Akwen jest długi na 150 m, a średnica w najszerszym miejscu wynosi ok. 50 m. Jeziorko jest bardzo głębokie. Lejowate wyrobisko ma ponad 20 m głębokości. Ciekawostką tego jeziorka są dwie sztolnie przyległego wyrobiska. Sztolnia nr 1, która znajduje się po lewej stronie od wejścia wąskim przesmykiem w wyrobisko przyległe do jeziorka, ma niecałe 50 metrów długości. Zazwyczaj jest zamknięta, zabezpieczona przed przypadkowymi zwiedzającymi żelaznym zbrojeniem. Po wejściu do środka pod nogami pojawia się kilkumetrowej głębokości dziura w ziemi, pozostałość po szybie górniczym lub próbie jego wydrążenia. Idąc dalej po zalanym wodą spągu dotrzemy do końca korytarza zakończonego małą salą. Wcześniej znajduje się jeszcze kilkumetrowa odnoga, ślepy, korytarz boczny. To co jest tu jednak najciekawsze to nacieki na suficie, o przeróżnych kolorach. Z łupków wypłukiwane są tu przeróżne związki chemiczne tworzące bardzo ciekawe formy. Można tu spotkać np. kokiapit czy chalkopiryt. Sztolnia nr 2. znajdująca się na wprost od wejścia w wyrobisko jest o wiele krótsza, ma niecałe 15 metrów długości. Jej wejście wyścielone jest śmieciem wszelkiej maści ludzkiego pochodzenia i luźnym materiałem skalnym. Sztolnie nie są dostępne dla turystów.

Zielone Jeziorko (zwane też Czarnym) - ok. 730 m n.p.m., - najmniejsze i okresowo wysychające - pojawia się niezwykle rzadko po bardzo intensywnych opadach deszczu. Potem wysycha, znikając na całe lata. Pozostaje po nim jedynie głęboki lej. Zielone Jeziorko wypełnione wodą można było ostatnio podziwiać po wielkiej powodzi w 1997 r. Wtedy miało ono intensywnie grafitowy kolor, dlatego też określane jest czasem mianem Czarnego Jeziorka. Znajduje się na terenie dawnej kopalni Gustav Grube (1796).

Kolor wody w jeziorkach Błękitnym i Zielonym determinują związki miedzi, a nie siarki. Woda w nich jest zdecydowanie czystsza, bez zapachu, czasami bywa bezbarwna.

 

W pobliżu w promieniu 15 km: (172)