przewodnik sudecki, sudety, góry, wałbrzyskie, kamienne, blog turystyczny, schroniska czynne i dawne, turystyka, turystyka górska, wędrówka piesza, szlak turystyczny, ciekawostki, flora Sudetów, izery, rudawy, praca, blog, karkonosze, wieże widokowe, platformy widokowe, panorama, ludzie, legenda, legendy, mit, baza, bazy danych, kalendarium, wydarzenia, słowniczek terminów

Dzikowiec Wielki

  •    
  •    
  •    
  •    
  •    
  •    
  •    

 szlaki turystyczne

ziel [zielony] – Marciszów Górny – Krąglak – Gostków – Trójgarb – Bacówka Pod Trójgarbem – Lubomin – Chełmiec - Boguszów PKP – Dzikowiec Wielki – Unisław Śląski – SokołowskoSchronisko Andrzejówka – Rybnica Leśna – Wałbrzych Główny PKP

nieb [niebieski] – Lesista Wielka – Stachoń – Dzikowiec – Boguszów – Wałbrzych Sobięcin

 panoramka

 wieze lub punkty widokowe

  °Dzikowiec

Dzikowiec Wielki lub Dzikowiec (niem. Großer Wildberg, 836 m n.p.m.) – szczyt w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej, w północno-zachodniej części Gór Kamiennych. Wzniesienie położone jest około 3,4 km na południe od centrum miejscowości Boguszów-Gorce, po północno-wschodniej stronie od Lesistej Wielkiej.
Dzikowiec Wielki jest drugim po Lesistej Wielkiej szczytem w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej. Góra ze względu na wulkaniczne pochodzenie ma ostry kształt podobny do stromej kopuły, odróżniając się od innych brakiem spłaszczonego wierzchołka i bardziej regularnym kształtem. Posiada strome, prostoliniowe stoki i wąską linię grzbietową.

Zbudowany jest z permskich skał magmowychmelafiru i porfiru (latytu) o charakterystycznym czerwonym zabarwieniu. Góra w całości w porośnięta jest lasem regla dolnego.

Na północno-wschodnim zboczu Dzikowca położony jest Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny „Góra Dzikowiec”. Przy górnej stacji znajduje się startowisko paralotniowe często użytkowane przy kierunku wiatru NE. Widok z partii szczytowej obejmuje – przy dobrej widzialności – tereny od Śnieżnika po Śnieżkę.
Dzikowiec Wielki położony jest na obszarze Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich.

 

źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzikowiec_Wielki