przewodnik sudecki, sudety, góry, wałbrzyskie, kamienne, blog turystyczny, schroniska czynne i dawne, turystyka, turystyka górska, wędrówka piesza, szlak turystyczny, ciekawostki, flora Sudetów, izery, rudawy, praca, blog, karkonosze, wieże widokowe, platformy widokowe, panorama, ludzie, legenda, legendy, mit, baza, bazy danych, kalendarium, wydarzenia, słowniczek terminów

Zagrożenie lawinowe, postępowanie w sytuacji zejścia lawiny

  Zagrożenia lawinowe w Sudetach występują głównie w Karkonoszach. Najwyższe pasmo Sudetów, jak na swoje rozmiary, to teren lawinowo bardzo aktywny. Odnotowano około 100 miejsc, w których schodziły lawiny lub widoczne były mniejsze osunięcia warstw śniegu. Warto pamiętać, że w tych górach, w czasie śnieżnych zim, obserwuje się nawet 40-50 tego typu zdarzeń. Głównymi miejscami, w których schodzą lawiny są: Kocioł Szrenicki, Kocioł Łabskiego Szczytu, Śnieżne Kotły, Czarny Kocioł Jagniątkowski, Kocioł pod Małym Szyszakiem, Kocioł Smogorni, Kocioł Dużego Stawu, Kocioł Małego Stawu, Biały Jar, Kocioł Łomniczki, Obří Důl, Stidniční Jámy, Modrý Důl, Dlouhý Důl, Údolí Bilého Labe, Kotelní Jámy, Labský Důl.
  Lawiny mogą występować także:
  • w Górach Suchych - odnotowano np. lawinę w partiach szczytowych Stożka Wielkiego i Bocianiej;
  • w Masywie Śnieżnika - stałe zagrożenie lawinowe (udokumentowane schodzącymi lawinami) występuje po południowej stronie Masywu (Lavinová dráha 1160 m n.m.)
  • w Górach Bystrzyckich – lawina z Dębosza w pobliżu Poręby dnia 27.02.1802 r., w której zginęło 9 osób
  • w Jesenikach – skutki ostatniej widziano w styczniu 2019 roku - czoło lawiny miało 300 metrów szerokości i zjechało ok. kilometra w dół po stoku Wysokiej Hali (1464 metry nad poziomem morza) do Wielkiego Kotła.

  W sytuacji zejścia lawiny:
  Jeśli już znajdziemy się na drodze spadającego z gór śniegu, należy uciekać jak najdalej od trasy lawiny, ponieważ czasem nawet kilka metrów różnicy może uratować nam życie. Jeśli porwie nas lawina powinniśmy pozbyć się niesionego sprzętu – kijków, nart czy plecaka (chyba, że jest to plecak lawinowy). Powinniśmy się skulić i przyciągnąć kolana do klatki piersiowej, a twarz zasłonić dłońmi.
  Gdy lawina się zatrzyma:
  - delikatnie wypluć ślinę - spłynie po twarzy w dół, co pozwala zorientować się w kierunkach.
  - w zidentyfikowanym kierunku "do góry" postarać się silnie pchnąć rękę - jest szansa na utworzenie kanału powietrznego (często zasypani giną z uduszenia pod warstwą 20...30 cm śniegu!)
  - nie szamotać się, spowolnić oddech - nie zużywać na darmo zapasów tlenowych organizmu.
  - oddać mocz - utworzymy silny ślad zapachowy dla psa ratowniczego.

  Osoby, które widzą schodzącą lawinę, ale w niej nie ucierpiały powinny dokładnie śledzić jej trasę i starać się zapamiętać gdzie ostatnio widziały osoby porwaną przez masę śniegu. Równolegle do działań w obszarze, gdzie zeszła lawina, należy wezwać pomoc przez telefon, radio lub inny dostępny sposób.
  Zanim rozpoczniemy poszukiwania zaginionej osoby, należy też upewnić się, że lawina zeszła już w całości i sami nie zostaniemy zasypani. Jeśli z pomocą sondy lub po prostu poszukiwań wzrokowy i słuchowych uda nam się odnaleźć zaginioną osobę, należy niezwłocznie ją odkopać.
  Wokół odnalezionej osoby kopiemy szeroki dół w kształcie litery V, najpierw oswobadzając głowę i klatkę piersiową poszkodowanego, upewniając się, że może on oddychać. Jeśli jest to koniecznie i osoba nie oddycha, a czujemy się na siłach do przeprowadzania zabiegu reanimacyjnego, powinniśmy zastosować sztuczne oddychanie i/lub masaż serca, aż do czasu kiedy osoba poszkodowana zacznie sama oddychać bądź też, ktoś przejmie od nas opiekę nad poszkodowanym.
  Jeśli osoba, którą odnaleźliśmy jest przytomna i oddycha, powinniśmy zapewnić jej właściwe ułożenie i chronić przy wychłodzeniem, czekając na pomoc.
  Warto też pamiętać, że przy zgłaszaniu informacji o wypadku zawsze należy podać – swoje dane – imię, nazwisko, jeśli to możliwe numer kontaktowy, miejsce i czas wypadku, dokładne informacje o tym co się wydarzyło, liczbę i stan ofiar, warunki jakie panują na miejscu wypadku oraz zasoby sprzętowe jakie mamy, które mogą być pomocne w danej sytuacji.